Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 17. dubna 2025
logo

Příprava na nové programovací období je pro spolek velkou výzvou

Příprava na nové programovací období je pro spolek velkou výzvou
Foto: Radek Tvrdík
 
Publikováno: 3.8.2015 v 7:00, Aktualizováno: 28.7.2015 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

V letošním roce se poněkud později než obvykle, až před prázdninami, konala valná hromada spolku MAS Lípa pro venkov z.s. Na programu bylo schvalování rozpočtu, přijímání nových členů, schvalování nové strategie pro období 2014-2020 a samozřejmě to byla také příležitost k bilancování uplynulého roku. Ten pro spolek znamenal především přípravu na nové programovací období EU.

Díky strategii komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD) v něm MAS dostanou MOŽNOST ČERPAT FINANCE Z VÍCE OPERAČNÍCH PROGRAMŮ a také přidělené finanční alokace budou vyšší než v minulosti. Na druhou stranu VELKÝM PROBLÉMEM BUDE ZÚŽENÍ TÉMAT, která lze z evropských zdrojů podpořit a také časový skluz s nastavením podmínek čerpání u jednotlivých programů, který v současnosti přesahuje již celý rok. V praxi to znamená, že řada věcí, na které jsme byli v minulosti zvyklí, nepůjde z nových operačních programů podpořit a naopak o projekty, které EU preferuje, nebude v podmínkách menších obcí příliš velký zájem.

Aby MAS mohly rozdělovat evropské peníze, musí projít nejprve dvoukolovým kvalifikačním řízením. Jeho první částí je proces standardizace, ve kterém prokazují, že mají dostatečné personální a finanční zdroje, administrativní zázemí a zkušenosti, aby mohly transparentně fungovat a hospodárně rozdělovat evropské finance. K tomu se ještě v loňském roce přidaly změny vyvolané přijetím nového občanského zákoníku a spojené s transformací na zapsaný spolek. Druhou podmínkou je posouzení a schválení strategie a tvorba programových rámců pro jednotlivé operační programy. Tento úkol nás čeká v polovině letošního roku a byl kvůli němu posunut i termín řádné valné hromady spolku.

Pokud jde o ČINNOST SPOLKU V ROCE 2014, již v lednu byla vyhlášena poslední „doplňková“ výzva k předkládání projektů na realizaci strategie „Společně pro kutnohorský venkov“. Přestože se jednalo o malé finanční zdroje, které byly během uplynulých pěti let ušetřeny při realizaci projektů (cca 720 000 Kč), obdržela MAS v této výzvě zaměřené na obnovu kulturního dědictví osm zaregistrovaných žádostí. Výběrovou komisí a následně valnou hromadou byly schváleny k podpoře dvě z nich. Šlo o vznik divadelní minigalerie v Tylově divadle v Kutné Hoře a o záchranu a obnovu varhan v kostele sv. Václava v Jindicích. Oba projekty musely být ukončeny a předány k vyúčtování do konce června 2015. CELKEM BYLO BĚHEM LOŇSKÉHO ROKU DOKONČENO, ZKONTROLOVÁNO A KONEČNÝM ŽADATELŮM PROPLACENO DALŠÍCH 13 PROJEKTŮ schválených v rámci předchozích výzev.

V roce 2014 pokračovaly také hned TŘI PROJEKTY SPOLUPRÁCE. Prvním z nich byla „Putovní olympiáda MŠ“. Již pravidelně se jí účastní 12 venkovských MŠ z území MAS. Byla zahájena květnovým regionálním kláním na zbraslavickém letišti a v následujících měsících po mateřských školách v týdenních cyklech putovaly herní prvky. Celý ročník byl zakončen společným setkáním s partnery projektu z MAS Zálabí na začátku října v keltském archeoskanzenu v Dobšicích na Kolínsku.

Projekt spolupráce „Cesty vody-cesty k sebe“, na kterém spolupracujeme s MAS Podlipansko a se zahraničním partnerem – slovenskou MAS Radošínka, spočívá v uměleckých aktivitách představených veřejnosti v rámci kamenosochařského sympozia ve Zbraslavicích. Jedním z výstupů projektu je i plastika permoníka, umístěná do obecního parčíku v Opatovicích I nebo pískovcová plastika husitského kalicha umístěná do zřícenin hradu Sion u Chlístovic.

Poslední z uvedených projektů nesl název „Řeky se mění“ a sdružil ke spolupráci MAS ležící podél řek Sázavy a Berounky. Výstupů byla celá řada. Ať už jde o pravidelné čištění břehů řek, obnovu vybavení vodáckých kempů nebo zvýšení bezpečnosti jezů. Součástí projektu se stala i publikace fotografií srovnávající historické pohlednice a dnešní podobu stejných míst.

Během celého roku MAS pokračovala v přípravě nové strategie komunitně vedeného místního rozvoje pro období 2014-2020. Za podpory dotačního titulu z OP Technická pomoc vznikla pracovní verze analytické a strategické části a do konce roku proběhlo i první vypořádání připomínek k těmto strategickým dokumentům. Na letošní rok tak zbylo dopracovat implementační část obsahující programové rámce spolu s harmonogramem čerpání přidělených finančních prostředků.

Kancelář pokračovala v práci na PROPAGACI MAS i celého území. V únoru se MAS prezentovala na konferenci pořádané k místnímu rozvoji kraje Vysočina v Ledči nad Sázavou. Na počátku dubna jsme na Kutnohorsku již podruhé přivítali exkurzi irských studentů fakulty regionálního rozvoje z Univerzity v Galway, pro které jsme připravili prezentaci o činnosti MAS a prohlídku několika realizovaných projektů. V květnu po dohodě s dalšími partnery vznikl v Kutné Hoře fond cestovního ruchu, jehož cílem je koordinovat propagaci území, a MAS do něj přispěla částkou 50.000 Kč. Díky takto navázané spolupráci jsme se účastnili veletrhu Regiontour, Kutnohorského stříbření a gastrofestivalu. Prezentační stánek MAS byl k vidění také na Slavnostech dožínek a vinobraní na zámku Kačina.

V červnu se konal šestý ročník sochařského sympozia „Kámen a život“ a také pravidelné setkání starostů členských obcí zaměřené tentokrát na podporu meziobecní spolupráce. Společně s regionálním pracovištěm SZIF jsme připravili akci „Program rozvoje venkova v praxi“, jejímž cílem bylo představit tento program studentům Střední zemědělské školy v Čáslavi. V září se pro starosty a zastupitele obcí uskutečnila dvoudenní exkurze po stopách evropských projektů na území MAS Sdružení růže v jižních Čechách.

Na říjen připadl pravidelný termín konference Venkov, která se tentokrát konala v Konstantinových Lázních. Po komunálních volbách proběhlo za účasti hejtmana Středočeského kraje v prosinci druhé setkání starostů věnované budoucnosti evropských dotací a na prosinec jsme připravili ve výstavní síni zbraslavického zámku adventní výstavu, která se setkala s velkým ohlasem veřejnosti.

Již šestý rok existence má za sebou FOND KULTURY A SPORTU, do kterého MAS v roce 2014 přispěla částkou 95.000 Kč. Díky němu mohlo být částkami od dvou do pěti tisíc korun podpořeno 31 sportovních a kulturních akcí na území regionu. Stejně jako v předchozích letech MAS poskytovala řadu služeb obcím a dalším subjektům na svém území. Jde například o kontroly hospodaření příspěvkových organizací obcí, dále o majetková přiznání veřejných funkcionářů, která vede pro téměř 50 obcí ve své působnosti nebo o přípravu výběrových řízení u zakázek malého rozsahu. Kancelář dále zajišťovala řadu školení a pracovních setkání. Činnost sdružení byla zkrátka v roce 2014 bohatá a bude velkou výzvou navázat na ni i v roce letošním.

 Místní akční skupina Lípa pro venkov z.s. vznikla v roce 2006. Sdružuje představitele obcí, neziskových organizací, podnikatele i další subjekty, kterým záleží na harmonickém rozvoji regionu. V roce 2014 se sdružení transformovalo na spolek a nyní působí na území 72 obcí kutnohorského okresu od řeky Sázavy ke Kutné Hoře a Čáslavi a má 71 členů. V tomto území o rozloze 779 km2 žije v současnosti 54 559 obyvatel. Pro potřeby komunitně vedeného místního rozvoje vypracovala MAS v letech 2013 – 2014 integrovanou strategii SCLLD na léta 2014 – 2020, na základě které bude možno čerpat finanční prostředky na rozvoj regionu z několika operačních programů.

 

Autor článku: Radek Tvrdík
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM