Každou první středu v měsíci v pravé poledne se městy rozezní sirény, aby se prověřila jejich funkčnost. Na jejich pronikavý zvuk si veřejnost už zvykla. Jaká je vlastně připravenost města, regionu, na ochranu obyvatelstva jsme se zeptali referentek krizového řízení Mgr. Petry Holíkové z kanceláře tajemníka Městského úřadu Kutná Hora a Kateřiny Jetlebové z kanceláře tajemníka Městského úřadu Čáslav. (pokračování)
Zhruba před deseti lety měl být v Kutné Hoře instalován tehdy nejmodernější systém varování obyvatelstva – bezdrátové hlásiče, reproduktory tak, aby město a jeho příměstské části byly zabezpečeny. Podařilo se tento projekt, kdy mělo být instalováno 230 hlásičů a 600 reproduktorů, dokončit? Je tento systém stále funkční? Jaký systém funguje v Čáslavi a dalších místech regionu?
Mgr. Petra Holíková, MěÚ K. Hora:
Projekt započal v roce 2007, ale dokončen dosud nebyl. Jednalo se o projekt na varování a informování obyvatel proti povodním. V současné době je stávající „rozhlas“ stále funkční, je autorizovanou firmou kontrolován, opravován. Ozvučení 1. etapy z r. 2007 stála 1 milion Kč, z čehož byla GŘ – HZS udělena dotace 400 tis. Kč.
Tj. 5 ks jednosměrných hlásičů a 20 ks obousměrných hlásičů a 60 ks reproduktorů. V ulicích: Nádražní, Masarykova 2x, Puškinská, Štefánikova 2x, Autobusové nádraží, Československých legionářů 3x, Lorecká, Potoční, Čáslavská, Pobřežní – u zimního stadionu, Novodvorská, Macháčkovo nábřeží, Pod Barborou, Sedlec – k nádraží, Ortenova, 17. Listopadu, Spálená, Jaselská, V Hutích, Polní, Na Podskalí.
Ozvučení 2. etapy z r. 2008 stála 500.000 Kč vč. DPH z financí města. Tj. 10 ks jednosměrných a 12 ks obousměrných hlásičů a 66 ks reproduktorů. V ulicích: Revoluční, Kaňk – kruhový objezd, 17. Listopadu, Jana Palacha, Sportovců, Spálená, Opletalova, Tyršova, Kremnická, Masarykova, Malín, Václavské náměstí, Husova, Čáslavská. Umístění bezdrátových hlásičů vycházejí z projektové prováděcí dokumentace a akustické studie k projektové dokumentaci odsouhlasených objednatelem.
V 3. zamýšlené části se plánovalo doozvučit části: Vrchlice, Žižkov II, Karlov, centrum města, Šipší, Sedlec + též hladinové čidlo na kamenném mostě pod sv. Barborou a 1 kamerový bod. Což mělo stát přes 2,2 mil. Kč. Z 3. etapy vyplývá, že se nepočítalo s doozvučením Kaňku a jistě i dalšími (okrajovými) částmi města, a též vyplývá, že by na tyto ostatní části mělo zbýt necelých 1,8 mil. Kč.
Tj. doozvučení města by ještě stálo cca 4 mil. Kč (samozřejmě s přihlédnutím na aktuální ceny, zvětšení obydlených zón atd.). Zřejmě by to bylo i více (i ze zkušeností z okolních měst Kolín a Čáslav, pak je konečná částka mnohem větší, než byl původní předpoklad).
Postupem času se podmínky pro dosažení dotace měnily (a stále mění), časem přitvrdily (OPŽP – Operační program životního prostředí) v podmínkách a jednou z podmínek (které město nesplňuje) je mít digitalizovaný povodňový plán. I kdyby si město nechalo zhotovit dig. povodňový plán (samozřejmě opět velký objem fin. prostředků, ale je možnost zažádat o dotaci), tak je nepravděpodobné, že město uspěje v dotaci na doozvučení Kutné Hory (v OPŽP) v místech, kam povodně nezasahují (viz. výše – části Žižkov, Kaňk,...).
Dosud jiná dotační výzva nebyla nalezena, resp. vypsána, než na ochranu před povodněmi (např. před jinými živly nebo na rekonstrukci městského rozhlasu pro tak velké město jako je Kutná Hora), aby městu pomohla s tak velkým finančním výdejem.
Kateřina Jetlebová, MěÚ Čáslav:
Vedení města Čáslavi si uvědomuje, že ve městě o více jak 10 tis. obyvatelích chybí varovný a informační systém, který by odpovídal dnešním možnostem. Proto se na podzim roku 2015 rozhodlo zřídit v městě Čáslavi digitální rozhlas. V březnu 2016 požádalo město Čáslav jako obec s rozšířenou působností (dále jen ORP) ve 35. výzvě Operačního plánu životního prostředí o dotaci na lokální výstražný systém a výstražný informační systém.
Možnost připojit se k žádosti o dotaci za ORP Čáslav využily obce Drobovice, Chotusice, Rohozec, Vlačice a městys Žehušice. Realizace projektu digitálního rozhlasu by měla proběhnout v roce 2017. Některé obce na území ORP Čáslav (např. Krchleby, Močovice, Žáky,...) digitální rozhlas již mají.
Děkujeme za odpovědi.
Všechny díly seriálu naleznou zájemci na webových stránkách www.obzorykutnohorska.cz
Zatím žádný komentář.