Rozdílné názory vyvolává stavba Zemělodi, kterou chce sdružení Denemark postavit na soukromém pozemku za gymnáziem na kutnohorském Žižkově. Místní občané se stavbou nesouhlasí a sepsali petici. K uklidnění situace zřejmě nepomohlo ani setkání, které Denemark pořádal 19. ledna v prostorách gymnázia Jiřího Ortena Kutná Hora.
Téměř tříhodinovou besedu před dvěma početnými tábory zastánců i odpůrců stavby moderoval Jindřich Bartoň, který hned v úvodu upozornil na to, že není členem Denemarku a ve stavbě Zemělodi nijak nefiguruje. Přítomné vyzval k tomu, aby byla debata pokud možno co nejvíce věcná a zůstala v rovině slušnosti.
Poté předal slovo architektu Liboru Ptáčkovi, který představil stavbu a základní principy fungování "zemělodí", alternativních a energeticky soběstačných staveb, které jsou v České republice zatím ojedinělé. Už v té chvíli bylo podle ohlasů z pléna patrné, že někteří z účastníků vyčkávají pouze na okamžik, až budou moci přednést své připomínky, argumenty i obavy.
V Kutné Hoře má Denemark v plánu postavit menší variantu zemělodi o rozměrech 16 x 10 metrů podle vzoru amerického vizionáře a architekta Michaela Reynoldse. Pavel Novák, člen spolku Denemark, představil skicu, jak by Zeměloď mohla vypadat. Uvedl, že snahou je, aby byla zapuštěna co nejhlouběji do terénu a nerušila okolí. "Vždy to bude experimentální stavba, která má ukázat na ekologické myšlení a na to, že je možné stavět jiným způsobem a ač si to mnozí z vás nemyslí, jsme přesvědčeni, že ekologicky šetrným způsobem," zdůraznil Pavel Novák a nastínil předpokládané využití objektu lesní školkou a lesní družinou, k exkurzím pro školy a veřejnost. "Nestane se, že bychom nepustili někoho dovnitř, aby se mohl seznámit s principy stavby.
Hledáme další partnery, aby zeměloď měla náplň. Například kurzy, workshopy, přednášky - reiki, alternativní kuchyně, bylinky, léčitelství, ekologie atd.," řekl Pavel Novák s tím, že se počítá i s využitím okolního pozemku, kde by mělo vyrůst dětské hřiště z přírodních materiálů, hmyzí hotely, bylinková zahrada, malá domácí zoo, v plánu jsou i příměstské tábory. Zachován má být průchod po soukromých pozemcích pod skálou. "Udělali jsme vše pro to, abychom vyhověli zákonu. Je to skleník, není to obytná stavba. A je na oploceném pozemku.
Není to napojené na sítě, sítě nepotřebujeme," konstatoval Pavel Novák, ale zároveň připustil, že je možné, že bude potřeba přivést elektřinu, což by se mělo případně prokázat až při provozu. Pavel Novák také argumentoval důvody, proč Denemark zvolil právě tento soukromý pozemek a nemá v plánu žádat město o grant. Zároveň konstatoval, že projekt Zemělodi vznikl ještě předtím, než byl zakladatel a představitel Denemarku Martin Starý zvolen starostou města.
Předpokládané náklady na stavbu se pohybují kolem půl milionu korun. Zeměloď má být financována z vlastních zdrojů Denemarku a sponzorských darů. Většinu prací plánují členové a příznivci Denemarku provést svépomocí brigádnickou činností. Jak uvedli, veškerý materiál pro stavbu, tedy solární panely, okna pro prosklenou část, již mají zajištěn od dárců z různých koutů republiky, kteří se na stavbě mají zájem podílet. Stavebním materiálem pro Zemělodě je především druhotně využívaný odpad jako jsou pneumatiky, skleněné lahve, pet lahve, plechovky atd. Místní občané mají obavy ze znečištění okolí, kácení dřevin, neodborných stavebních postupů....
V diskuzi, která následovala po prezentaci, zazněla řada otázek, připomínek, argumentů, protiargumentů i kritiky. Zazněla i výtka, že více než současným vedením města slibované projekty jsou realizovány projekty Denemarku. Řeč byla o možném střetu zájmů. "Mrzí mě to, že jsem napadený ze střetu zájmů. Nejsem v tom jen já, je v tom dalších patnáct aktivních lidí, které to stojí čas a peníze. Děláme to proto, ne abychom zbohatli, ale pro všechny lidi v Kutné Hoře," oponoval Martin Starý a připomněl další již dokončené projekty Denemarku jako jsou naučné stezky, geologická expozice a další, které již slouží veřejnosti.
Zazněly výhrady nejen k plánované stavbě Zemělodi, jejímu umístění, ale i rychlému průběhu stavebního řízení. "Kdo tady z těch občanů přišel jeden den požádat a druhý den dostal vyjádření? Jste na poddolovaném území a nemáte žádné vyjádření o geologickém průzkumu? Proč nám nedáte jistotu v tom, že budovy jsou soběstačné, že nikomu neublíží? Kde máte bezpečnost, normy průsaku? Jde nám o to, aby byla dodržena stejná pravidla pro všechny lidi. Vy máte stavební povolení a nepředložili jste vůbec nic. Jak je možné, že stavba vlastně už začala, když se teprve zpracovává dokumentace?" zazněla řada dalších otázek a odpovědí.
Libor Ptáček na to reagoval, že projektovou dokumentaci v současné době připravují autorizovaní projektanti. Jaký se bude celá záležitost vyvíjet, zřejmě ukáže až čas.
A co si o tom myslíte vy? Vaše názory a připomínky uvítáme na adrese redakce či e-mailu redakce@obzorykutnohorska.cz
Zatím žádný komentář.