Za středomořskou flórou nemusíme do Itálie, ani na Sardinii nebo Sicíli stačí si zajet na severozápadní okraj Čáslavi, do místa, kde se kříží ulice Nazaret s ulicí Emila Picka. V místě, kde na Pražské předměstí navazuje území zvané Hejdof se totiž nachází botanická lokalita s výskytem tulipánu planého neboli lesního. I místní lidi často překvapí, že mezi nevzhlednou skládkou a nehezkým torzem bývalého podniku Kosmos se nachází tato botanická zajímavost.
Tulipán planý (Tulipa sylvestris L.) je u nás známý už od 16. stol. Pěstoval se jako okrasná cibulovina, dokud jej nevytlačily pestrobarevné zahradnické kultivary. Dnes je vidět spíše na neudržovaných částech parků a zahrad, kde se množí hlavně dceřinnými cibulkami. Výška rostliny za květu (kvete od dubna do poloviny května) je 15 – 40 cm. Je známo cca 150 druhů tulipánů, z nichž bylo vyšlechtěno téměř 6 000 odrůd. Pocházejí z jižní Evropy, severní Afriky a Asie. Většina druhů je ovšem ze severního Himálaje. Rodové jméno vzniklo vlastně omylem. Když se tulipán dostal do Turecka, zmiňoval se o něm vídeňský úředník a popisoval ho jako turecký klobouk otočený vzhůru nohama - tuliban.
V Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni v polovině 16. stol. Při návštěvě čáslavské lokality vlastně putujeme proti proudu času, za prapředky oblíbeného tulipánu zahradního.
Zatím žádný komentář.