Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. prosince 2024
logo

Výstava Čáslav 1918 je příspěvkem k celostátním oslavám jubilea 100 let od vzniku Československa

Výstava Čáslav 1918 je příspěvkem k celostátním oslavám jubilea 100 let od vzniku Československa
Foto: ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 9.5.2018 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Vernisáž výstavy k 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem „Čáslav 1918“ se konala ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova.

Akci uspořádalo Městské muzeum a knihovna Čáslav za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Výstava bude přístupná až do 10. června 2018.

Scénář výstavy je dílem doktorky Drahomíry Novákové, grafiku vytvořil magistr Zdeněk Mazač, instalace se spolu s Drahomírou Novákovou zhostil Tomáš Hnátek. 

Za zapůjčení materiálu patří zvláštní poděkování panu Slavomíru Vyčítalovi z Nové Lhoty.  Výstava mapovala nejen vznik Československa roku 1918, ale celé období První republiky. Kromě knih a fotografií byly vystaveny také věci běžné potřeby z doby po vzniku republiky.

Návštěvníci výstavy se tak mohou „přenést“ do doby před sto lety.Doktorka Drahomíra Nováková popsala vyhlášení republiky, život v prvních dvaceti letech a také vznik výstavy: „Výstavu jsme uspořádali z našich zdrojů, kromě předmětů zapůjčených panem Slavomírem Vyčítalem. A za to bych mu chtěla poděkovat.“ Slavomír Vyčítal z Nové Lhoty zapůjčil dokumenty, které se týkají návštěvy Tomáše Garrigua Masaryka v Čáslavi roku 1922.

Masaryk při té příležitosti převzal záštitu nad odhalením pamětní desky legionáři Bedřichu Havlenovi na jeho rodném domě v Nové Lhotě. Bedřich Havlena byl popravený italský legionář a byl pokládán za hrdinu zahraničního odboje. Slavomír Vyčítal popsal, jak se dostal k uvedeným materiálům: „Majitelka rodného domu Havleny potřebovala udělat jeho odhad. Tak jí říkám. Já bych ti ten odhad udělal, ale bude to něco za něco. Já ho udělám, ale dostanu od tebe všecky věci, co se týkají Havleny.“

Takovýmto způsobem se dostaly vzácné dokumenty k rukám pana Vyčítala, který je tím pravděpodobně zachránil. On to komentoval velice skromně: „Není to žádný zázrak, byla to povinnost občana, aby se dostaly dalším generacím.“

Všem, kteří se podíleli na vzniku výstavy, patří velké poděkování. A kdo sklidil největší úspěch? Na tom se shodli všichni jednoznačně - pan Slavomír Vyčítal!

Fotogalerie
Autor článku: ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM