Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 23. dubna 2025
logo

Tři generace výtvarníků se představují na výstavě v čáslavském Dusíkově divadle

Dusíkovo divadlo v Čáslavi připravilo pro zájemce o výtvarné umění neobvyklou a zároveň zajímavou nabídku. Stala se jí současná expozice ve foyer uvedeného divadla, která odhaluje tvorbu tří příslušníků tří generací jedné rodiny, a to Karla Pazderského, Kamily Ženaté a Aleny Bečičkové.

Tři generace výtvarníků se představují na výstavě v čáslavském Dusíkově divadle
Kamila Ženatá se svým někdejším profesorem Zdeňkem Sejčkem.Foto: zak
 
Publikováno: 11.5.2014 v 15:00
Rubrika: Čáslav

"Tato čáslavská výstava je z tohoto hlediska velmi unikátní. Pozvala jsem totiž svého dědečka Karla Pazderského a svoji vnučku Alenku Bečičkovou. Vytváříme tak nikoli virtuální, ale velmi reálnou časoprostorovou sondu do sítě vztahů, světa tří generací v rozpětí 120 let," vystihla podstatu výstavy v jednom z rozhovorů (tentokrát s Klaudií Tomanovou) výtvarnice Kamila Ženatá, která dále přiblížila osobu Karla Pazderského.

"Karel Pazderský, otec mé matky Věry Přibáňové, byl čáslavským učitelem. V době mého dospívání bylo v Čáslavi ještě mnoho pamětníků, kteří na dědečka vzpomínali, jak se mu dívali přes rameno, když sedával na malířské stoličce a maloval různá čáslavská zákoutí. Takové štěstí jsem já už neměla, protože jsem se s ním nikdy osobně nesetkala. Zemřel o devět let dříve, než jsem se narodila," konstatovala s vysvětlení, že jeho život vyhasl v březnu roku 1945 v Mauthausenu. "Pro tuto výstavu jsem vybrala velmi vzácné obrázky – dopisy, které psal z koncentračního tábora domů. Jsou to vlastně předtištěné formuláře v německém jazyce, na kterých jsou přesně popsané instrukce, co se smí psát, co je povoleno sdělovat. Samotný text dopisu musel být také napsán v němčině, aby cenzor mohl zkontrolovat nezávadnost obsahu. Dědečkovi se podařilo do koncentráku propašovat barvy, a tak ozdobil každý obrázek miniaturou, většinou nějakým typickým čáslavským motivem, který měl v sobě tak hluboce zapsán, že jej mohl malovat zpaměti," prozradila Kamila Ženatá.

O dalším z vystavujících, Alence Bečičkové, potom prozradila, že se jedná o její vnučku, která ráda kreslí a maluje. "Jako každé dítě v tomto věku maluje svět kolem sebe ne tak, jak ho vidí, ale jak ho cítí a vnímá. Její projev je čistý, spontánní, nezkažený ´školením´. V kontaktu s ní si uvědomuji, že nesu zodpovědnost za to, jakou dostane výbavu do svého života. Uvědomuji si řetězec života, předávání, příčiny a důsledky. V tomto ohledu trojúhelník: Pazderský – Ženatá – Bečičková symbolizuje daleko víc než malování. A také vypráví daleko víc než osobní historii rodiny...," zamyslela se malířka, čáslavská rodačka a absolventka Akademie výtvarných umění, jejíž první výstava se uskutečnila již v roce 1982.

V minulém roce byla Kamila Ženatá nominována časopisem Art and Antique mezi 10 nejvýznamnějších osobností ve výtvarném umění v České republice. "20. května se v rámci programu této výstavy uskuteční setkání s autorkami prezentovaných děl," přidala podrobnosti o plánovaném průběhu výstavy ředitelka Dusíkova divadla, Eva Albrechtová, která zároveň pozvala rodiče s malými dětmi na další akci, která při této příležitosti proběhne. "Bude se jednat o workshop, nazvaný ´Dětská kresba´, jenž proběhne pod vedením Veroniky Horákové, učitelky výtvarné výchovy na zdejším gymnáziu. Tímto bych také ráda poděkovala Občanskému sdružení při Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické za aktivní podporu této akce," doplnila Eva Albrechtová.

Výstava bude ve foyer čáslavského Dusíkova divadla přístupná až do 27. června.

 

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM