Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 22. dubna 2025
logo

"Starost o rodinu je asi ten nejsložitější životní úkol", říká Karel Koubský v odpovědi na anketní otázku

Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 21.2.2016 v 7:00, Aktualizováno: 16.2.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Pro dvě třetiny Čechů je jejich životním cílem postarat se o svou rodinu. Výsledek jejich snažení je ale často opačný, upozorňují manželští poradci. Řada mužů totiž shání vše pro rodinu, staví domy a intenzivně vydělává peníze tak dlouho, až v práci tráví většinu svého času. Paradoxně jim tak prakticky žádný nezůstává právě na rodinu, manželku a děti. Jaký je váš názor na tuto problematiku?

Mgr. Iva Němcová, předsedkyně OROS a KROS Středočeského kraje

Popsaná skutečnost je odrazem nízkých platů, které pobírá v naší zemi nadpoloviční většina obyvatelstva. Další roli v této skutečnosti sehrává politika vládnoucích garnitur. Existuje velmi málo finančních pobídek pro mladé rodiny, jakýkoliv druh spoření je velmi neefektivní, startovací byty pro mladé rodiny skoro neexistují. Dřívější nástup z mateřské dovolené pro ženy je vzhledem k velmi malému počtu jeslí téměř nemožný. Zvýšil se věk odchodu do důchodu, a tudíž prarodiče nemohou velmi často hlídat vnoučata. Hypotéky mají vysoké procento úroků, pomoc ze strany zaměstnavatele je velmi nízká. Role otce v rodinné výchově je nenahraditelná, ale velmi často chybí.

Karel Koubský st., předseda okresní organizace KDU – ČSL, zastupitel Kutná Hora

Starost o rodinu je asi ten nejsložitější životní úkol pro ty, kteří se rozhodli rodinu založit a pečovat o ni. Najít rovnováhu mezi všemi potřebami rodiny je hodně těžké. Musí se zajistit materiální prostředky, ale ne na úkor času, který potřebují děti a manželka. Když jsou děti malé potřebují více času od matky, ale jak rostou je potřeba i toho otcovského. Asi nejdůležitější pro zdravou rodinu je dobrý vztah manželů mezi sebou a také s dětmi. Myslím, že často je pro muže snadnější se schovat za nutnost vydělávání peněz, než věnovat čas rodině.

Pracovat, to se může stát i jistou formou závislosti. Známe všichni pojem „workoholik“. Nejsou ojedinělé i případy, kdy děti dostávají peníze jako jistou kompenzaci za čas, který jim rodiče nemohou či nechtějí věnovat. Udržet rovnováhu všech potřeb v rodině je složité, ale určitě se vyplatí o ni usilovat. Nakonec nám může být útěchou, že se někdy dokonce rodičům jejich oběti pro rodinu vrátí v dobrém na dětech.

Václav Veselý, herec a učitel, zastupitel Kutná Hora

Nejedná se jenom o muže, zmíněné v anketní otázce. Také spousta žen samoživitelek, ale i těch v rodinách se musí často pořádně otáčet. Potřebují se buď postarat o rodinu a zajistit ji, nebo pro ni chtějí nadstandard a větší blahobyt. Pak sice mají téměř všechno - drahé věci i luxusní bydlení a dovolené, ale podle mě to nevyváží každodenní společné volné chvilky, které by lidé pro sebe měli mít. Připomíná mi to jeden dojemný příběh, kdy se dítě ptá svého rodiče, kolik vydělá za hodinu. Z práce unavený rodič odsekne a navíc se rozčílí, když po něm dítě chce ještě nějak& eacute; peníze. Když se ale uklidní a půjčí mu požadovaný obnos, zjistí, že potomek chtěl peníze i přesto, že už nějaké našetřené má. Rozčílí se ještě víc, než před tím a ptá se, na co tedy potřeboval půjčit? Dítě odpoví: Teď už mám přesně tolik, abych si mohlo koupit hodinu tvého času pro sebe. Můžeš prosím zítra přijít z práce o hodinu dřív a hrát si se mnou?

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Z řečeného vyplývá, že významné procento našich spoluobčanů klade rovnítko mezi postarat se a hmotně zabezpečit, což ukazuje ke konzumní mentalitě. Může to být také projev určité (nedospělé) bezradnosti. Neumí se vzepřít diktátu okolí a nemají dost sebevědomí, vůle ani chuti vysvětlovat svým nejbližším, že není nutné mít vše, co mají druzí. Pro část našich spoluobčanů může být množství času tráveného v práci daní z mimořádnosti (např. významní politici), pro jiné pak ekonomickou nutností (rodiny žijící z jednoho platu). Maslowova pyramida potřeb mluví koneckonců jasnou řečí.

Ing. Vladislav Latislav, podnikatel, Kutná Hora

Anketní otázku považuji za velice aktuální. Osobně jsem totiž prožil něco podobného. Bohužel! Odborníci tvrdí, že správná matka dítěti otevírá dveře do srdce, zatímco otec do světa. Každý dobrý táta chce opravdu své blízké, zejména potomky, co nejlépe zabezpečit. Nepřipomíná to však žádnou příslovečnou procházku voňavým růžovým sadem: V dnešní době se slušným lidem podniká velice obtížně. Narážejí na rozmanité překážky – někdy až švejkovské. Přitom se však mají co nejlépe starat o rodinu. Vznikají tak složité situace, které mohou končit až rozpadem manželství. Bez ohledu na to, že předtím bylo třeba i pohodové. Jak se říká, nelze plně sloužit dvěma pánům, v tomto případě současně práci a rodině. Připomíná to bludiště, čarovný kruh. Nic se nesmí přehánět!

O to více obdivuji ženy, kterým po návratu z náročného zaměstnání začíná tzv. druhá směna – péče o domácnost a děti. Namnoze k tomu navíc přibývá vyčerpaný manžel, jenž se večer vrací z práce. Představa, že muž vykonává velmi náročné povolání, zatímco žena se příliš „nenadře“, je fikcí. Vím, že ve vyspělých západních zemích se nově objevuje pojem „vyčerpaní noví otcové“. Charakterizuje situaci, kdy muži podávají v práci maximální výkon. Potom se vracejí domů, kde bez chvíle odpočinku pomáhají manželkám na mateřské dovolené s péčí o malá děcka. Čtenářům, kteří se dostanou do nesnadné situace popsané ve vaší otázce, z vlastní neradostné zkušenosti doporučuji osvědčenou „zlatou střední cestu“.

Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů

Chválím snahu dvou třetin Čechů, jejichž cílem je postarat se o svou rodinu. Jen mi nejde do hlavy, že jedna třetina obyvatel tuto snahu nemá, což je velká škoda. Určitě je to vlivem EU, protože v některých státech EU, jako je Itálie, Španělsko nebo Řecko je to procento nepracujících a očekávajících dotace a sociální dávky mnohem vyšší. Manželské poradny možná radí mužům i ženám méně pracovat a více se věnovat rodině. Kdyby ale bylo všechno v rovnováze a v pohodě, tak bychom nepotřebovali žádné manželské poradce. Všechno je otázkou svobod, které každý člověk cítí jinak a proto i průzkumy tohoto typu jsou pouze pro orientaci, nebo pro pobavení.  

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM