Rozdílné názory nynější koalice a opozice na smlouvu o dodávkách tepla „ze slámy“ pro Kutnou Horu vedly až k rozhodnutí o podání žaloby. Zatímco jedni ji považují za výhodnou, druzí počítají ztráty v milionech korun. Co si o tom myslíte vy?
Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů a Strana soukromníků ČR
Výhodnost, nebo nevýhodnost dodávek tepelné energie ze „slámy“ občanům Kutné Hory bude muset pravděpodobně posoudit až nezávislý soud. Nejsem příliš zastánce „zelených“ nebo alternativních energií, protože zatím se v Česku vždy spíše dařilo výrobcům trvale obnovitelných zdrojů. Například se jedná o solární energii, na kterou doplácejí všichni drobní i velcí odběratelé – stačí se podívat na faktury od dodavatelů elektřiny. Zbytečně připlácíme i na alternativní přimíchávání biosložek z řepkového oleje do pohonných hmot - stačí se podívat na účty z čerpacích stanic.
Občané jen platí za výmysly nikým nevolených komisařů Evropské unie, škoda jen, že naše vláda ČSSD, ANO a lidovců v tomto neblahém trendu pokračuje.
RNDr. Ivo Šanc, CSc., kutnohorský a krajský zastupitel
Smlouva o dodávkách tepla ze slámy mne stála v uplynulých letech hodně úsilí a asi taky způsobila hodně šedin na mojí hlavě. Bylo až neuvěřitelné, kolik lidí se kriticky vyjadřovalo, aniž by znali problematiku energetiky, právní aspekty této smlouvy, ekonomickou podstatu a všechna čísla spojená s touto záležitostí. Stalo se z toho politikum. Je skutečností, že Kutná Hora má díky dodávkám „tepla ze slámy“ a související smlouvě dlouhodobě zaručenou stabilní cenu tepla. Doporučoval bych čtenářům a novinářům zjistit si, jaká je tato cena ve srovnání s cenou tepla z jiných tepláren v jiných městech! A to před třemi roky nikdo, ani největší kritici této smlouvy, nepředpokládal, že cena plynu se propadne tak nízko. To se však může velmi rychle změnit. Současné vedení radnice a Tebisu je mírně řečeno nekompetentní a místo toho, aby se starali o rozšíření okruhu odběratelů a možnost využití dotací na takové rozšíření (bazén, učiliště atd.) a tím i o další snížení ceny tepla pro kutnohorské občany, tak nepracují a místo toho podávají nesmyslné žaloby.
P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář
Neumím se vyjádřit k věcnému rozměru kauzy a nevím, co konkrétně bude žalováno. Za několik měsíců, pravděpodobněji však let, padne rozsudek. Co do té doby? A co potom? Žalobce riskuje, že do pravomocného rozhodnutí bude celá záležitost zmrazená (dál bude finančně trati?) a žalovaný nejspíš nebude oplývat ochotou k nějaké dohodě. A připomínat, že vyhrát soud ještě zdaleka nemusí znamenat zjednat nápravu, je nadbytečné. Podání žaloby (ne trestního oznámení!) vnímám jako politické rozhodnutí těch, které jsme si zvolil, aby za nás politická rozhodnutí dělali. Podobně jako námi zvolení rozhodli dělat teplo "ze slámy".
Zatím žádný komentář.