Středočeský kraj chce mimo jiné připravit učitele a žáky na možný útok ozbrojeného pachatele. Cílem je proškolit učitele i žáky na všech ústavech, krajem zřizovaných. Myslíte si, že se jedná o vhodné a potřebné opatření?
Jiří Volenec, starosta Církvice, krajský zastupitel
Proškolit učitele a žáky na případný útok ozbrojeného pachatele je určitě dobře. Podle mého by proškolení mělo proběhnout všude, nejen v ústavech zřizovaných krajem. Je otřesné, co se v okolních státech i v celém světě nyní děje a podle mého názoru každé preventivní opatření, ať už se jedná o proškolení na školách, či personálu v nemocnicích, v nákupních či obchodních centrech apod. je jednou z cest, jak se připravit na takovou situaci a co nejlépe ji zvládnout. Velmi účinným opatřením je kamerový systém u vchodů do škol a školek, který je dnes již běžně používaný, ale ani ten nemusí útočníkovi zabránit, aby vnikl dovnitř a ohrozil žáky a učitele na životech. Proto s tímto opatřením souhlasím.
Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav
Připravit učitele a žáky na možný útok ozbrojeného pachatele, proč ne? Respektive proč se omezit jen na školy. Nepochybně je dobré mít znalosti o takové možnosti už předem zažité, počítat s tím a být na něco takového připraven, docela obecně. Důležité je také zdůvodnění, jakým způsobem to bude uváděno. Aby se totiž studentům neuváděla motivace např. příběhem, kdy je pachatelem arabský muslim, kterého u nás “umístila“ EU v rámci přikázaných povinných kvót. Protože možností pro takový útok je mnohem více a daleko reálnějších. Jakože letos jsem v Čáslavi ještě žádného muslima nepotkal. Jinak je stejně tak potřebné, abychom byli všichni, a zase nejen ve školách, informováni a připravováni na to, co obnáší např. blackout. Jak se při něm zachovat a co mít pro takový případ doma připraveno, jaké zásoby, nejen pitné vody. Ostatně pokud jde o vodu, měli bychom s ní velice podstatně šetřit; a neplýtvat s ní tak nenasytně ve svých rodinných bazénech na zahradě. Doufejme, že u nás bude také zavedena dvojí taxa pro spotřebu pitné vody jako například v Izraeli. Do určitého limitu standardní spotřeby by mohla být zachována současná cena. Nadstandardní spotřeba by byla zpoplatněna několikanásobně výš, abychom si všichni uvědomili, že voda má skutečně ohromnou hodnotu a že bez ní prostě život není možný. A že bez některých věcí, kde vodu zatím používáme, se naopak můžeme dobře obejít. Anebo si za to zaplatit nadstandardně víc. Ostatně mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.
P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář
Je správné mít seznam možných rizik včetně priorit a systematicky s ním pracovat. Není správné chtít se svézt na vlně obav z u nás téměř neznámého rizika a je opovrženíhodné postavit na nafukování hrozeb byznys. Vedení kraje má jistě srozumitelné důvody podpořené rozbory expertů, proč na čelní místo mezi riziky ohrožujícími školáky řadí právě útok ozbrojeného pachatele a rádo se o ně, například skrze krajské zastupitele, podělí. Bude velmi poučné sledovat, jakou formu proškolení Kraj zvolí: levnou, např. stručný manuál, nebo drahou, např. expertní tým jezdící kvůli obměňujícímu se osazenstvu stále dokola od školy ke škole? Zdá se, že po kampani za právo nosit a užívat zbraň přichází vlna kurzů obrany před těmi, kdo jsou připraveni zbraň použít.
Zatím žádný komentář.