Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 23. dubna 2025
logo

„Příčiny dnešní situace jsou podle mě podstatně hlubší, než je problém výměny jednoho ministra druhým,“ říká RNDr. Ivo Šanc v odpovědi na otázku

„Příčiny dnešní situace jsou podle mě podstatně hlubší, než je problém výměny jednoho ministra druhým,“ říká RNDr. Ivo Šanc v odpovědi na otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 28.5.2017 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Je správné vládní (koaliční) problematiku omezovat na několik jmen (Babiš, Sobotka, Zeman), nebo jsou kořeny dnešní krize ještě hlubší? 

Jiří Volenec, starosta Církvice, krajský zastupitel

O žádnou vládní krizi se nejedná, je to prostě začátek předvolebního boje, jak si naklonit voliče na svoji stranu. Celý spor se dostal do osobní roviny mezi p. Sobotku a p. Babiše a pan prezident tomu mnoho nepomohl. Pan prezident je nakloněn p. Babišovi, p. Sobotku příliš nemusí a tak se podle toho také chová. Samozřejmě, že nastalá situace vrhá stín na celou koalici, která tímto sporem v očích občanů ztrácí body. Jedno české přísloví říká: "Když se dva perou, třetí se směje". A to volby jsou za 5 měsíců, tak uvidíme, co všechno se ještě objeví.

RNDr. Ivo Šanc, CSc., kutnohorský a krajský zastupitel

Kořeny dnešní krize, nebo jinými slovy příčiny dnešní situace jsou podle mého názoru podstatně hlubší, než je problém výměny jednoho ministra druhým. O tom, že člověk ovládající ohromný kolos firem, které využívají miliardové státní dotace, a zároveň tento člověk, tedy Andrej Babiš, ovládá významná celostátní média, by neměl být činný ve vrcholové politice, máme jasno už dávno. Premiéru Sobotkovi to příliš nevadilo až do situace, kdy se přiblížily volby a jeho straně povážlivě klesly preference. V ten okamžik se pochlapil a začal problém řešit. A o tom, že prezidenta této země víc motivuje jeho ješitnost a pomstychtivost, než skutečný zájem státu a jeho občanů, jsme se také mohli přesvědčit mnohokrát. Není to dobrá situace, ale katastrofu v tom také nevidím. Jsou to průvodní jevy složité doby, nedospělé demokracie a vyspělého politického marketingu. Doba je složitá v tom, že je opravdu těžké se vyznat ve spleti zákonů, ekonomických a společenských zákonitostí a skrytých i otevřených zájmech politiků, podnikatelů, novinářů. Naše demokracie je nedospělá v tom, jak silně je ovlivňována politickým marketingem, tedy jakou sílu mají dezinformace a cílené ovlivňování lidí populismem i médii ovládanými lidmi s politickými nebo ekonomickými zájmy.

Ing. Jaromír Strnad, senátor, starosta Čáslavi

Rozhodně by bylo velmi zjednodušující hodnotit současnou krizi jen jako určitý nesoulad mezi zmiňovanými třemi představiteli. Jedná se o vyústění mnoha i drobnějších názorových střetů mezi stranami, které se objevovaly již v minulosti a v současné době se pověstnou poslední kapkou projevily v plné míře. S ohledem na to, že všichni tři jmenovaní (premiér, ministr financí i prezident republiky) jsou nejviditelnějšími tvářemi této situace, vnímá mnoho lidí současnou situaci "jen" jako osobní spory mezi nimi.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

Současná ´vládní krize´ je pouze okrajovou záležitostí, jak to rýsují blížící se parlamentní volby. Nepochybně jsou její kořeny totiž mnohem hlubší. Základem jsou ´standardní´ postupy našich politických stran, které se řadu let věnovaly mnohem více udržení získaných politických pozic a ekonomických postů (s následným rozvojem korupce a stranických ´kmotrů´) než snaze o jasný demokratický vývoj naší republiky. Svým způsobem stojí na počátku tzv. ´opoziční smlouva´ mezi dvěma standardními politickými stranami, tehdy vedenými oběma našimi pozdějšími prezidenty. Následkem byl a je zvyšující se vliv (nakolik trvalý?) nestandardních politických hnutí, když voliči hledají při volbách vždy znovu nějakou schůdnou alternativu. Současný prezident navíc vsadil na osobní popularitu víc než na skutečnost, že má být nestranným prezidentem pro všechny občany a navenek že má především zastupovat Českou republiku jako její nejvyšší představitel a jako takový zachovávat ústavu. Ostatně mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM