Obecní pokladny často významně ochuzuje činnost vandalů, kteří svévolně ničí dopravní značky a další majetek. Do statisíců jdou i ztráty, vzniklé krádežemi kanalizačních poklopů a ostatních kovových součástí, které mnohdy končí ve sběru. Jak tomu zabránit?
V Kutné Hoře se setkáváme s těmito problémy, i když naštěstí v posledních letech se situace o něco zlepšila. Není tolik ukradených kovových předmětů typu kanálových poklopů nebo měděných prvků. Nesetkáváme se ve větší míře s grafitti. Problém je s vandalismem spojeným s naprosto nepochopitelným zapalováním plastových kontejnerů. Dochází i ke vloupáním do prázdných objektů města a k pokusům o krádeže materiálu v nich. Škody na městském majetku v Kutné Hoře nejdou do statisíců za rok, ale určitě to jsou desetitisíce. Bránit se lze samozřejmě důslednou preventivní a kontrolní činností městské policie. Účinným opatřením jsou určitě bezpečnostní kamery, i když je to za cenu určitého omezení osobních svobod občanů.
Existují a budou se rozvíjet i další formy moderních technologií k ostraze a ochraně majetku. To vše je třeba využívat. Město musí mít a má pro případ vandalismu a podobných jevů patřičně pojištěn majetek. Hovoří se i o regulaci nebo o úplném zákazu výkupu železného šrotu a barevných kovů. Kontrola a součinnost s provozovateli výkupen kovů probíhá i v Kutné Hoře. Nemyslím si, že by úplný zákaz byl správným řešením. Výkup kovů pomáhá k udržování pořádku na veřejných i soukromých prostorách a recyklace kovů má i významný ekonomický efekt. Podpořil bych tedy cestu preventivní i represivní činnosti policie a důsledné tresty vandalům.
Zatím žádný komentář.