Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 24. dubna 2025
logo

Podezření se bohužel potvrdilo – v říčce Vrchlice se vyskytl račí mor

Podezření se bohužel potvrdilo – v říčce Vrchlice se vyskytl račí mor
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 3.1.2015 v 7:00, Aktualizováno: 2.1.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

O.s. Denemark: V září jsme vás informovali o nálezu mrtvých raků v kutnohorském potoku Vrchlice. Protože byl úhyn omezen jen na určitý úsek toku Vrchlice, vypadalo to, že se jedná o otravu. Jelikož raci byli ve stejném stadiu rozkladu, vše tomuto podezření nahrávalo. Česká inspekce odebrala vzorky a po několika měsících nám přišel závěr – raci zemřeli bohužel na obávaný račí mor! Sdělení inspekce: DŮLEŽITÉ JE, ABY ZDE NEPROBÍHAL RYBOLOV, ABY NEBYLI RACI CHYTÁNI A PŘENÁŠENI DO JINÝCH VOD A ZAKAZUJE SE I CHOZENÍ V POTOCE (PŘENOS PATOGENU NA HOLÍNKÁCH DO JINÝCH VOD).

Budeme se snažit zjistit víc, jak s morem bojovat, ale bohužel asi moc způsobů nenalezneme. Mgr. Hana Náseová: ZPRÁVA O ÚHYNU RAKŮ ŘÍČNÍCH NA ONEMOCNĚNÍ RAČÍM MOREM V TOKU VRCHLICE: Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Praha, oddělení ochrany přírody (dále jen „inspekce“), jako orgán ochrany přírody podle § 75 odstavce 1 písmene f) zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.), příslušný podle § 80 zákona č. 114/1992 Sb., provedla dne 11.9.2014 šetření podnětu, který se týkal podezření na porušení ustanovení zákona č. 114/1992 Sb. neznámým subjektem, který způsobil úhyn jedinců raků říčních v toku Vrchlice, a to v úseku pod mlýnem Denemark.

V rámci místního ohledaní byl ČIŽP zjištěn nález 74 mrtvých jedinců raka říčního rozptýlených v toku, a to po celé délce kontrolovaného úseku mezi mlýnem Denemark a Vrbovým mlýnem. Těla mrtvých raků ve velikostech cca 2 – 10 cm byla již v rozkladu. Běžnou optickou kontrolou nebylo nalezeno znečištění žáber. V celém popsaném úseku byla zjištěna pouze mrtva těla raků říčních, nikoliv jiných vodních živočichů. Ryby v této lokalitě byly pozorovány živé, v dobré kondici. Voda toku, sediment i břeh toku včetně vegetace nejevily po základní prohlídce znečištění rozpuštěnými či usazenými látkami, které by mohly způsobit úhyn dotčených živočichů.

Voda byla na pohled čirá a v pobřežní vegetaci a zátočinách s víceméně stojatou vodou se nacházely stopy pouze po biologickém přírodním materiálu (tlející listí, větve, trávy), který je dotčené lokalitě vlastní. Z nebiologického materiálu se na tomto úseku toku a jeho březích nalézalo několik zachycených PET lahví a pneumatik. Vzhledem k výše popsaným skutečnostem odebrala ČIŽP vzorek tří kadaverů raků říčních, který předala Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy k otestování na přítomnost onemocnění račím morem. Dne 27.11.2014 obdržela ČIŽP oficiální zprávu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, ve které je uvedeno: „Na základě požadavku České inspekce životního prostředí byli analyzováni tři jedinci raka říčního, kteří byli odebráni 11.9.2014 z úhynu raků v řece Vrchlici u mlýna Denemark, na přítomnost patogenu račího moru Aphanomyces astaci.

Z těchto raků byly vypitvány měkká kutikula zadečku a část ocasní ploutvičky, z nichž byla pomoci standardních protokolů (dle Kozubikové a kol. 2009) úspěšně izolována DNA. Pomocí v současnosti nejcitlivějšího molekulárního protokolu (real-time MGB PCR dle Vralstadové a kol. 2009) byly izoláty ze všech třech jedinců testovány na přítomnost DNA patogenu. Obdobně ČIŽP/41/OOP/1414716.006/14/PHN byli testováni i kontrolní jedinci druhu Cherax destructor z akvarijního chovu, sloužící jako negativní kontrola. …Ve všech třech případech byla potvrzena přítomnost genetické informace patogenu račího moru Aphanomyces astaci v relativně vysokém množství.

Ačkoliv nelze přímo prokázat, že račí mor byl přímou příčinou úhynu sledovaných jedinců, je to vysoce pravděpodobné vysvětlení.“ Na základě výše uvedených skutečnosti Vás tímto informujeme o přítomnosti onemocněni raků říčních račím morem ve výše popsaném úseku toku Vrchlice. RNDr. Jindřich Novák, Ph.D, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP OI Praha.

ZATÍM POSLEDNÍ NFORMACE OD ODBORNÍKŮ: Raky napadené račím morem bude nutné sesbírat (uhynulé i ještě žijící) a zničit tak, aby bylo vyloučené další šíření nákazy. Všechny použité nástroje či pomůcky bude nutné buď řádně desinfikovat nebo také zničit. Rozhodně se musí vyloučit jejich použití na jiných tocích či lokalitách. Doporučuji také provést řádnou lokální informační kampaň, která vhodnou formou informuje o tomto kalamitním stavu a zabrání event. rozšíření onemocnění raků na jiné lokality. Návrat raků na "vyléčenou lokalitu" pak doporučuji jen formou kvalitní násady raků říčních z prověřeného umělého odchovu, aby byla jistota, že se jedná o raky zdravé a určitě o raky říční!!!

 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM