ZÁMĚR VYBUDOVAT MEZINÁRODNÍ UNIVERZITU SV. PROKOPA PŘEDPOKLÁDÁ INVESTICI DESETI MILIARD KORUN
O záměru zřídit v Kutné Hoře prestižní mezinárodní univerzitu až pro čtyři tisíce studentů, zaměřenou na památkovou péči, informovali 14. 4. při tiskové konferenci v hotelu U Kata představitelé Spolku za zřízení mezinárodní univerzity svatého Prokopa - Miloš Philipp Štrajt, Karel Smejkal a Martin Starý. Mezi zakládajícími členy spolku figuruje i jméno nedávno zesnulého světově proslulého architekta Bořka Šípka.
Zatímco první kurzy, jejichž lektory mají být nejlepší architekti z celého světa, plánuje spolek zahájit již letos v září, plný provoz univerzity se podle slov předsedy výboru spolku Miloše Philippa Štrajta, nepodaří zahájit dříve, než za tři roky. Univerzita by měla mít tři fakulty – památkové péče, stavební a aplikovaných společenských věd. Od druhého ročníku má být výuka pouze v anglickém jazyce. První dva ročníky by se měly vyučovat v Kutné Hoře, další v Německu a Polsku. V plánu je více fakult zaměřených především na technické obory.
„S profesorem Bořkem Šípkem jsme založili první sociální síť pro architekty na světě, která se jmenuje Inspirelli. Její součástí je soutěž, kde vyhledáváme talentované mladé architekty a studenty. Ministryně školství ČR nás podpořila dopisem, delegovaným přes naše ambasády na všechny univerzity ve světě. V prvním ročníku se nám podařilo získat podporu 45 univerzit z 25 zemí, čímž jsme se stali jednou z největších soutěží pro mladé architekty na světě. V našem týmu je 25 až 30 nejlepších architektů této planety, ze všech kontinentů světa od Japonska, Číny, Arménie až po Ameriku, Kanadu.
V současné době připravujeme druhý ročník soutěže, který už zasáhne 100 států, očekáváme účast kolem 10 tisíc studentů z celého světa,“ konstatoval Smejkal a zdůraznil: „Jsme schopni přivést nejslavnější architekty planety přímo do Kutné Hory, aby se tady podíleli na výuce ať formou kurzů, či vlastní výuky. Získali jsme záštitu světové komory architektů. Je to významný počin, je to Bořkův odkaz pro celý svět,“ zdůraznil Smejkal, který pochází z Hlízova, což je také jedním z důvodů, proč se rozhodl i on podporovat vznik univerzity v Kutné Hoře.
„Protože cílíme na univerzitu, nikoli na malou vysokou školu, domníváme se, že jsme schopni v Kutné Hoře naplnit kapacitu 4000 studentů. Rádi bychom udrželi systém výuky bez školného v základním vysokém školství. Postgraduální studium, zajišťované nejslavnějšími jmény světové architektury, bude zpoplatněno. Jaký bude status vysoké školy dnes nedokážeme říct. Máme vysoké cíle. Jsme nachystáni na varianty mezi veřejnou a soukromou školou,“ podotkl Štrajt a zdůraznil, že se nejedná o podnikatelský projekt, vstupní investice jsou ze soukromých zdrojů.
Spolek by rád získal prostředky z Evropské unie. „Bavíme se o vybudování univerzity v řádu deseti miliard korun,“ upřesnil Štrajt. Jak řekl Martin Starý, partnerem projektu by mělo být i město Kutná Hora. Kutnohorští radní na svém zasedání 13. 4. doporučili zastupitelům schválit členství ve Spolku za zřízení Mezinárodní Univerzity Svatého Prokopa v Kutné Hoře v rámci příprav jejího vzniku. Zastupitelé by tak po představení záměru měli podle slov starosty o vstupu do spolku rozhodovat na svém řádném zasedání 3. května.
Další tisková konference k záměru zřídit mezinárodní univerzitu v Kutné Hoře se má uskutečnit koncem dubna a to v prostorách, kde by měla sídlit. Představitelé spolku místo zatím tají, jedná se však podle jejich slov o zatím nevyužité objekty, které nejsou ve vlastnictví města…
A co si o tom myslíte vy?
Vaše názory a připomínky uvítáme na adrese redakce Vladislavova 331 K. Hora, nebo e-mailu redakce@obzorykutnohorska.cz
Zatím žádný komentář.