Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 8. dubna 2025
logo

Patřím ke generaci lidí, kteří brali maturitu z matematiky za samozřejmost, říká Mgr. Iva Němcová v odpovědi na anketní otázku

Patřím ke generaci lidí, kteří brali maturitu z matematiky za samozřejmost, říká Mgr. Iva Němcová v odpovědi na anketní otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 27.3.2016 v 7:00, Aktualizováno: 21.3.2016 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Poslanci Parlamentu ČR odsouhlasili novelu školského zákona, která počítá s povinnou maturitou z matematiky, jednotnými přijímacími zkouškami na střední školy i se zavedením povinného posledního roku v mateřské škole. Co tomu říkáte?

Mgr. Iva Němcová, předsedkyně OROS a KROS Středočeského kraje

Patřím ke generaci lidí, kteří brali maturitu z matematiky za samozřejmost. Každý, kdo měl maturitu, musel mít i odpovídající vědomosti. V devadesátých letech byla tehdy ještě Československá republika hodnocena ve studii OECD jako druhá. Nyní jsme druzí od konce. K všeobecnému vzdělání matematika neodmyslitelně patří. Zavedení přijímacích zkoušek na střední školy je pouze součástí opatření, která mají zvýšit úroveň vzdělanosti středoškoláků. Zároveň je nutné i změnit systém financování škol, zrevidovat učební plány a zamyslet se nad nutností maturitních zkoušek u některých učebních oborů. Alternativou maturity u těchto oborů by měly být mistrovské zkoušky. Se zavedením povinného posledního roku v mateřské škole souhlasím. Zatím mi není jasné, jak tuto povinnost splní tzv. dětské skupiny, které nemají kvalifikované pedagogy, ani pevné učební plány.

Ing Vladislav Latislav, podnikatel, Kutná Hora

Doufám, že tentokrát velmi dobře placení „zástupci lidu“ přivedli na svět kvalitní výtvor. Nikoli polotovar, který se bude po konfrontaci s praxí opět nějak upravovat. Vždyť školský zákon výrazně zasahuje do života dětí a mladých lidí, zprostředkovaně i jejich dospělých blízkých. Naše školství by nemělo být experimentální laboratoří pro každého nového rezortního ministra. Vím, že největším strašákem je povinná maturita z matematiky. O ní se diskutuje už mnoho let. Studenty má poprvé navštívit od školního roku 2020/2021. Obory, pro které bude tato perná zkouška povinná, má naštěstí stanovit až vláda. Myslím, že by odporovalo selskému rozumu. Kdyby ji museli skládat třeba studenti uměleckých škol, kde rozhoduje talent. Od roku 2017 mají děti ve věku od pěti let absolvovat povinný poslední rok v mateřské škole. Uvedená novela školského zákona však kupodivu uvádí, že do mateřské školy budou od roku 2020 moci chodit už děcka od dvou let. Myslím, že pro tak malé jsou ještě vhodnější jesle. Zasvěcení lidé se navíc mohou ptát, jak se tolik dětí může do mateřinek dostat, když ve většině míst už teď zoufale chybějí kapacity. Mnohým bystrým čtenářům to možná připomene lidovou moudrost, ve které se s vaničkou vylévá i dítě! Nu, počkáme si!

Jaroslav Fér, evangelický farář z Čáslavi

Povinnou maturitu z matematiky považuji za potřebnou. Ovšem v podobě zkoušky z matematiky, tedy používání logického myšlení a kombinování příslušných znalostí. Matematika totiž nejsou počty. Takže při maturitě z matematiky nesmí převážit důraz na přesné dopočítání a znalost jak používat funkce kalkulačky, zato na prověření, jak student dokáže logicky uvažovat a že se v oboru orientuje. Pokud jde o jednotné přijímací zkoušky na střední školy, nevím, co se tím přesně myslí. Pokud ovšem něco obdobného jako jsou jednotné maturity, potom to je krok mimo – přesně tak jako to je právě v případě jednotné maturitní zkoušky, kde se chtějí srovnat do jedné řady absolventi středních odborných učilišť, středních odborných škol a absolventi gymnázií. Prožít jeden rok společně s vrstevníky v mateřské škole před začátkem školní docházky je určitě pro většinu dětí dobré – a potřebné. Vlastně pro každé dítě – kvůli socializaci a lepšímu zapojení do kolektivu v první třídě. To má být ovšem v zájmu rodiny dítěte, jeho rodičů - a ne jako povinnost daná státem.

Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů

Školský systém má být jednoduchý: ve školách se má učit a žáci a studenti by si měli ze školy odnést určitý souhrn znalostí. Novela ve školství předpokládá od příštího roku povinný poslední rok mateřské školy. Socialisté ve vládě a ve Sněmovně tak zavádějí desetiletou povinnou školní docházku. Rodiče mají povinnost zapsat své potomky do školky, jinak jim bude hrozit až pětitisícová pokuta. Jde o další legislativní zbytečnost, která opět trochu přidusí české školství. Jednotné státní přijímačky na střední školy patří do stejného pytle hloupých nápadů, které neustále omezují autoritu samostatných škol a budou mít stejné díry a chyby, jako když se zaváděly státní maturity. Školy, kde skoro 50 % studentů neudělalo státní maturitu měly být dávno zavřeny. Maturita z matematika měla zůstat povinná u všech technických škol a gymnázií a znovuzavádění její povinnosti ukazuje, jak nekoncepční vedení existuje na ministerstvu školství. Zdá se, že na ministerstvu školství převládá stále více koncepce, že škola je jakési komunitní centrum, kde se mají učitelé, žáci a rodiče socializovat a učení se dostává skoro na vedlejší kolej. 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM