Součástí čáslavské 21. základny taktického letectva je také již od roku 2009 stanoviště testování motorů. Důvodem jeho výstavby byla nutnost zajištění prostoru pro důkladné prozkoušení všech systémů letadel po jejich provedené údržbě. Stanoviště je samozřejmě vybaveno řídící kabinou s ovládacím pultem, odkud je testování řízeno a zároveň jsou zde shromažďována získaná data.
„Vzhledem k tomu, že byla na stanovišti v době zkoušek opravdu velká hluková zátěž, bylo rozhodnuto o realizaci druhé etapy výstavby, při níž došlo díky provedeným úpravám k výraznému snížení tohoto zatížení,“ informoval zástupce letecké základny.
Hotové dílo převzali představitelé Armády České republiky při slavnostním aktu, kterého se mimo vedení základny zúčastnili také další vojenští hosté, zástupci španělské dodavatelské firmy ITP, velvyslanectví Španělska v České republice i další hosté z okolních obcí, včetně místostarosty Čáslavi magistra Daniela Mikše či místostarosty Chotusic Milana Linharta. Po úvodním přivítání, o které se postaral podplukovník Peter Hatala, se slova ujal magistr Daniel Koštoval, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany.
„Sešli jsme se dnes na místě stanoviště testování motorů, a to z důvodu předání dokončeného projektu jeho modernizace. Hlavním cílem bylo snížení hladiny hluku a vibrací, což jsou momenty, které nejenže přispějí ke zlepšení podmínek pracovníků základny, ale také ulehčí život obyvatelům přilehlých obcí včetně města Čáslavi. Jsme rádi, že se to povedlo. Chtěl bych zdůraznit, že jde o investici z aliančních investičních fondů, takže se částečně jedná o alianční infrastrukturu. I tento moment je pro nás velmi důležitý. Rád bych zdůraznil, že ačkoliv se nejedná o investici za miliardy, (hodnota díla se pohybovala nad hranicí sta milionů korun – pozn. red) je pro nás velmi důležitá. Chtěl bych tímto poděkovat španělské firmě ITP za velkou profesionalitu a kvalitu její práce,“ konstatoval mimo jiné magistr Koštoval, který v závěru svého proslovu předal výkonnému řediteli dodavatelské firmy certifikát o převzetí díla.
Za firmu ITP poděkoval českým spolupracovníkům její výkonný ředitel Inaki Ulizar, který zrekapituloval vývoj zapojení španělské firmy do projektu od jeho samotného počátku. Přítomné hosty pobavil i jedním z momentů, které zástupci firmy samozřejmě s nadsázkou řešili v první fázi rozhodování o své účasti ve výběrovém řízení. „Je pravdou, že nízké teploty v České republice byly tématem, o kterém jsme diskutovali nejvíce,“ řekl v úvodní části svého vystoupení ředitel ITP.
„Nicméně něco nám říkalo, že to máme vyzkoušet, a proto jsme se obrátili na španělské ministerstvo obrany i na španělské velvyslanectví v Praze, kteří s námi neustále spolupracovali a v podstatě to byli oni, kteří nám dali ten poslední impuls, abychom se do tohoto projektu pustili. A dnes můžeme říci, že jsme vsadili na správnou kartu. Chtěl bych zdůraznit, že jsme tady poznali nesmírně pružnou veřejnou správu, stejně jako pružnou armádu, která neustále spolupracovala a zajímala se o to, abychom dosáhli stanoveného cíle. Všichni jsme se podíleli na tomto projektu, dokázali jsme toto stanoviště zmodernizovat, což považuji za náš společný úspěch,“ zhodnotil Inaki Ulizar průběh již dokončeného díla a dodal, že věří také v další spolupráci firmy s Armádou ČR
Zatím žádný komentář.