Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. prosince 2024
logo

Obrazem | VHS Vrchlice Maleč Kutná Hora dokončila mnohamilionové investice a připravuje další

Obrazem | VHS Vrchlice Maleč Kutná Hora dokončila mnohamilionové investice a připravuje další
Foto: archiv VHS
 
Publikováno: 26.1.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Mezi největší investiční akce Vodohospodářské společnosti Vrchlice – Maleč, a.s., připravované v letošním roce, patří odkanalizování celého povodí vodárenské nádrže Vrchlice. „Projekt, který zahrnuje oblast od Chlístovic až k Žandovu, se dotkne několika obcí. Čistírny odpadních vod (ČOV) v Malešově a Chlístovicích chceme přebudovat na čerpací stanice a veškeré odpadní vody přivést a centrálně čistit v Kutné Hoře,“ uvedl Ing. Jiří Štěpán, předseda představenstva Vodohospodářské společnosti Vrchlice – Maleč, a.s. Předpokládané náklady na projekt, jehož součástí je i rozšíření vodovodu pro obce nad Chlístovicemi, jsou kolem 200 milionů korun. „Podali jsme žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí, podílet se spolu s námi bude i obec Chlístovice. Pokud v žádosti uspějeme, předpokládám, že by stavba mohla být teoreticky zahájena na jaře 2019,“ konstatoval Ing. Štěpán.

Propojení Vrchlice se Želivkou bude do budoucna jistotou

Po rekonstrukci a modernizaci technologie úpravny vody Trojice, která si vyžádala investici přes 100 milionů korun, byla loni dokončena i rekonstrukce ČOV ve Zbraslavicích. „Připravujeme rekonstrukci a intenzifikaci ČOV v Uhlířských Janovicích, k výměně technologií došlo u všech čističek v regionu. Protože máme problém s nedostatkem vody v Ratajích, místní zdroj je velice nestabilní, plánujeme napojení obce z vodovodního přivaděče Kutná Hora – Sázava. Výhledově je to v podstatě příprava na propojení vodárenských nádrží Vrchlice a Želivky,“ vysvětlil Ing. Štěpán a navázal: „Ve Zruči nad Sázavou odebíráme vodu ze Želivky, přivaděč máme natažený až do Kácova. Pokud se nám podaří propojit vodu z našeho přivaděče do Ratají nad Sázavou, k propojení obou systému nám už bude zbývat jen pět kilometrů. Do budoucna by to byla velká jistota v zásobení vodou pro případ, že by se na kterékoli z nádrží vyskytl nějaký problém.“

V letošním roce došlo k dalšímu navýšení cen vodného a stočného

„Vývoj ceny vodného a stočného máme předepsaný od Ministerstva životního prostředí. Byla to jedna z podmínek pro přidělení dotací na rekonstrukci úpravny vody Trojice (investice 100 milionů korun) a na realizaci velkého projektu Kutnohorsko - Čáslavsko (600 milionů korun), který zahrnoval rekonstrukci velkých čistíren a dostavbu kanalizačních systémů ve městech nad 2 tisíce ekvivalentních obyvatel. Nedodržení těchto podmínek by mohlo vést k vrácení části dotace. Nárůst ceny je dopředu daný z toho důvodu, abychom vytvářeli podmínky na budoucí obnovu zařízení. Vypadá to, že nesmyslně zdražujeme, ale není tomu tak. Původně jsme měli předepsáno každý rok navyšovat o 5 % plus inflace. Aby nedošlo k tak velkému skoku, požádali jsme před třemi lety o snížení, čímž nám vznikla povinnost navyšovat o 2 procenta ročně plus inflace. Ta do minulého roku činila půl procenta, nyní se zvýšila na 2,5%. Výše vodného a stočného se zvedá o 3,25% (bez inflace pouze 0,5%). Vodné se z loňských 48,51 Kč od 1. ledna zvedlo na 50,08 Kč a stočné z 39,93 Kč na 41,23 Kč (ceny včetně DPH). V porovnání s jinými regiony se naše cena odvíjí i od toho, že využíváme jako zdroj povrchovou vodu. Za ni platíme už téměř 6 Kč za kubík, voda se pak musí ještě upravovat. Vodárenské společnosti, které používají podzemní vody, platí 2 Kč za kubík. Navíc vodu většinou nemusí ani upravovat, jen ji hygienicky zabezpečí a pustí do sítě,“ konstatoval Ing. Štěpán.

Po výměně technologie se obnovy dočká i vodojem na Kaňku

Nezbytné obnovy se dočká i Vodojem na Kaňku, který zásobuje pitnou vodou Kaňk, Hlízov a Skalku. V případě potřeby je využíván i pro zásobování městské části Karlov. „Vodojem je původní, byl vybudován v padesátých letech. Projekt už máme připravený, zahrnuje obnovu izolací nádrží a celého objektu. Stropem zatéká do armaturní komory, takže to musíme opravit. V nádrži budou provedeny sanační nátěry. Obnovou tohoto zařízení bude zvýšena jeho životnost o dalších dvacet až třicet let,“ konstatoval Ing. Štěpán a doplnil, že výměna technologie a potrubí, které je kompletně v nerezu, byla již dokončena. Obnova vodojemu si vyžádá podle slov ředitele VHS Vrchlice – Maleč, a.s. investici v řádech několika milionů korun, které budou hrazeny z vlastních zdrojů. "K vodojemu vede po sloupech elektrická přípojka od bývalých Rudných dolů. Máme připravený projekt i na přeložku kabelu do země," doplnil ing. Štěpán.

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM