Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. prosince 2024
logo

Nová budova Obecního úřadu ve Starkoči byla slavnostně předána veřejnosti

Nová budova Obecního úřadu ve Starkoči byla slavnostně předána veřejnosti
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 29.7.2014 v 13:00, Aktualizováno: 22.7.2014 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

V sobotu, 5. června, byla slavnostně otevřena a předána do užívání nově zrekonstruovaná budova Obecního úřadu ve Starkoči. Byla zkolaudována v květnu tohoto roku. Ukázalo se, že zastupitelstvo mělo šťastnou ruku při výběru projektanta a zhotovitele stavby. Dle projektu projekční kanceláře RYS z Kutné Hory stavbu provedla firma Atos Ledeč nad Sázavou s.r.o. Slova chvály a uznání občanů při prohlídce to dokazují. Historie této budovy sahá až do roku 1830, kdy starousedlíci postavili kovárnu a ta se postupem času různě proměňovala. Byla zde kovárna, pastouška, sídlo MNV a Obecního úřadu, knihovna, klubovny mládeže, dílna na opravu zemědělských strojů, hasičská zbrojnice.

Zastupitelstvo obce vzniklé po komunálních volbách v roce 2010 začalo řešit využití budovy čp. 26. Vypracovalo dokument Místní program obnovy vesnice na roky 2010 - 2018, na jejímž základě vznikla myšlenka multifunkční budovy, kde by sídlil Obecní úřad, knihovna, informační centrum a byla zde umístěna zahradní technika pro veřejné práce v obci a v neposlední řadě by zde měli své prostory členové SDH pro svoji techniku a zároveň i klubovnu.

Obec požádala o dotaci na úřad Středočeského kraje a v rámci SZIF dostala v roce 2012 dotaci 2 800.000 Kč. Financování stavby bylo navrženo takto: dotace SZIF 2,8 mil. Kč, 0,6 mil. Kč z vlastních prostředků a 1,1 mil. Kč prostřednictvím úvěru od banky s tím, že celkové náklady nepřesáhnou částku 5 milionů Kč. Původní vize byla celý objekt zbourat a postavit novou multifunkční budovu. Výběrové řízení však ukázalo, že tyto představy jsou nereálné, nejnižší nabídka ze čtyř firem byla přibližně 7 milionů Kč. Výběrové řízení muselo být zrušeno a přistoupilo se k druhé variantě a to k celkové rekonstrukci budovy se stejným záměrem funkce i nákladů na stavbu. Při druhém výběrovém řízení se přihlásilo do soutěže šest firem a nejnižší nabídka byla 4 230.000 Kč od firmy Atos Ledeč nad Sázavou s.r.o. Současně s rekonstrukcí budovy čp. 26 proběhla i rekonstrukce Dětského hřiště na návsi. Ta předpokládala celkové náklady 300.000 Kč. 200.000 Kč z dotace SZIF a 100.000 Kč z prostředků obce.

Před dokončením fasády byla vložena do obvodové zdi budovy měděná schránka, kterou zhotovil pan Nerad ze Zaříčan. Schránka obsahuje dobové i soudobé fotografie z výstavby, dále dokumenty o historii obce, školy, kostela, Sokola, SDH, je zmíněna i historie samotné budovy čp. 26. Schránka dále obsahuje životní příběhy padlých rodáků v první světové válce, desíti legionářů, seznamy obyvatel a chalupářů, seznam starostů obce, předsedů MNV od roku 1865 až dosud. Nechybí ani stručná zmínka o známých rodácích t.j o spisovateli Rudolfu Krupičkovi a Josefu Sekerovi, malířích Miloslavu Vostrovském, Františku Jelínkovi a Zdeňku Vášovi. Nakonec byl vložen volební program současného zastupitelstva a fotografie obecního znaku a vlajky. Závěrem nutno konstatovat, že při koordinaci stavby a řešení každodenních problémů při samotné výstavbě se významně zasloužili paní Jana Prausová a Jan Jiskra, místostarostka a starosta obce.

Poznámka: Po sejmutí vazby byl na jednom z trámů objeven nápis: Tomášek Antonín, mistr tesařský, rodák ze Starkoče čp. 37. Bytem v Bousově číslo 156. Vlastní dům, 1908 6/7. Část toho trámu je umístěna nad schodištěm do prvního patra.

 

Autor článku: Jaroslav Bruner
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM