V sobotu, 5. června, byla slavnostně otevřena a předána do užívání nově zrekonstruovaná budova Obecního úřadu ve Starkoči. Byla zkolaudována v květnu tohoto roku. Ukázalo se, že zastupitelstvo mělo šťastnou ruku při výběru projektanta a zhotovitele stavby. Dle projektu projekční kanceláře RYS z Kutné Hory stavbu provedla firma Atos Ledeč nad Sázavou s.r.o. Slova chvály a uznání občanů při prohlídce to dokazují. Historie této budovy sahá až do roku 1830, kdy starousedlíci postavili kovárnu a ta se postupem času různě proměňovala. Byla zde kovárna, pastouška, sídlo MNV a Obecního úřadu, knihovna, klubovny mládeže, dílna na opravu zemědělských strojů, hasičská zbrojnice.
Zastupitelstvo obce vzniklé po komunálních volbách v roce 2010 začalo řešit využití budovy čp. 26. Vypracovalo dokument Místní program obnovy vesnice na roky 2010 - 2018, na jejímž základě vznikla myšlenka multifunkční budovy, kde by sídlil Obecní úřad, knihovna, informační centrum a byla zde umístěna zahradní technika pro veřejné práce v obci a v neposlední řadě by zde měli své prostory členové SDH pro svoji techniku a zároveň i klubovnu.
Obec požádala o dotaci na úřad Středočeského kraje a v rámci SZIF dostala v roce 2012 dotaci 2 800.000 Kč. Financování stavby bylo navrženo takto: dotace SZIF 2,8 mil. Kč, 0,6 mil. Kč z vlastních prostředků a 1,1 mil. Kč prostřednictvím úvěru od banky s tím, že celkové náklady nepřesáhnou částku 5 milionů Kč. Původní vize byla celý objekt zbourat a postavit novou multifunkční budovu. Výběrové řízení však ukázalo, že tyto představy jsou nereálné, nejnižší nabídka ze čtyř firem byla přibližně 7 milionů Kč. Výběrové řízení muselo být zrušeno a přistoupilo se k druhé variantě a to k celkové rekonstrukci budovy se stejným záměrem funkce i nákladů na stavbu. Při druhém výběrovém řízení se přihlásilo do soutěže šest firem a nejnižší nabídka byla 4 230.000 Kč od firmy Atos Ledeč nad Sázavou s.r.o. Současně s rekonstrukcí budovy čp. 26 proběhla i rekonstrukce Dětského hřiště na návsi. Ta předpokládala celkové náklady 300.000 Kč. 200.000 Kč z dotace SZIF a 100.000 Kč z prostředků obce.
Před dokončením fasády byla vložena do obvodové zdi budovy měděná schránka, kterou zhotovil pan Nerad ze Zaříčan. Schránka obsahuje dobové i soudobé fotografie z výstavby, dále dokumenty o historii obce, školy, kostela, Sokola, SDH, je zmíněna i historie samotné budovy čp. 26. Schránka dále obsahuje životní příběhy padlých rodáků v první světové válce, desíti legionářů, seznamy obyvatel a chalupářů, seznam starostů obce, předsedů MNV od roku 1865 až dosud. Nechybí ani stručná zmínka o známých rodácích t.j o spisovateli Rudolfu Krupičkovi a Josefu Sekerovi, malířích Miloslavu Vostrovském, Františku Jelínkovi a Zdeňku Vášovi. Nakonec byl vložen volební program současného zastupitelstva a fotografie obecního znaku a vlajky. Závěrem nutno konstatovat, že při koordinaci stavby a řešení každodenních problémů při samotné výstavbě se významně zasloužili paní Jana Prausová a Jan Jiskra, místostarostka a starosta obce.
Poznámka: Po sejmutí vazby byl na jednom z trámů objeven nápis: Tomášek Antonín, mistr tesařský, rodák ze Starkoče čp. 37. Bytem v Bousově číslo 156. Vlastní dům, 1908 6/7. Část toho trámu je umístěna nad schodištěm do prvního patra.
Zatím žádný komentář.