Žáci devátých ročníků se již tradičně v tomto období musí rozhodnout, kam půjdou dál po základní škole. Zatímco někteří mají jasnou představu, který studijní či učební obor si vyberou, čím chtějí být, jiní se nedokáží rozhodnout. Právě na tyto děti se zaměřuje oddělení poradenství pro volbu povolání Úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště Kutná Hora. Žáci tu mohou získat zdarma veškeré potřebné informace o možnostech studia, předpokladech a způsobilosti pro výkon určitého povolání, přípravy na něj i možnostech pracovního uplatnění. Vedoucí oddělení Mgr. Annu Přecechtělovou jsme požádali o rozhovor:
Poskytujete skupinové poradenství pro žáky devátých tříd. Jak probíhá? Co se tu děti dozví? Jak je školami našeho regionu využíváno?
Skupinové poradenství zajišťujeme pro žáky devátých a osmých tříd buď v prostorách informačního a poradenského střediska úřadu práce (IPS ÚP), nebo jezdíme do škol. Program (ideálně 3 - 4 vyučovací hodiny) zahrnuje krátkou informaci o činnosti ÚP ČR a situaci na trhu práce. Povídáme si o tom, co by měli zvážit, než si podají přihlášku ke studiu – zhodnotit své vlastnosti, schopnosti, zdravotní stav, zájmy i dosavadní studijní výsledky, o trhu práce – co to je, jakou roli na něm jednou budou mít a co všechno zaměstnavatelé očekávají od svých zaměstnanců. Prostor věnujeme i možnostem studia – učební obory, maturitní obory, ale i vyšší odborné studium, pomaturitní studium jazyků a vysoké školy. Během dopoledne stráveného na ÚP si vypracují své hodnocení, které si konzultují s kamarády, ale i s celou třídou, vypracují ve skupinách popis vybrané profese a na závěr si všechny informace zopakují formou krátkého testíku. Pokud mohou být na ÚP jen 1- 2 hod, program probíhá ve zjednodušené formě. V našem regionu je celkem 22 škol s druhým stupněm a na úřad práce pravidelně jezdí víc než polovina škol. Další aktivitou jsou naše návštěvy na rodičovských schůzkách přímo na základních školách, kde rodičům nabízíme služby ÚP ale podáváme i aktuální informace k přijímacímu řízení, stipendijním programům Středočeského kraje a situaci na trhu práce. IPS má k dispozici: celorepublikovou databázi škol, počítačový program pro testování profesních zájmů, krátké informativní videoklipy o jednotlivých povoláních, popisy profesí s informacemi o pracovních činnostech, pracovním prostředí, zdravotních požadavcích, informační materiály o středních školách.
Nabízíte zdarma i individuální poradenství. Jak mají postupovat žáci, či jejich rodiče, kteří potřebují s volbou školy poradit?
Informace o poradenství k volbě povolání jsou nabízeny prostřednictví výchovných poradců základních škol, popřípadě v rámci skupinového poradenství přímo dětem nebo rodičům. Zájemce o individuální poradenství může zavolat na tel. č. 950 131 441 nebo 950 131 445 nebo napsat na e-mail a domluvit si schůzku, abychom měli dostatečný časový prostor a volné pracoviště, kde testy struktury zájmů probíhají.
Co je součástí tohoto poradenství?
V oblasti individuálního poradenství je nejvíce využívaný test struktury zájmů, který slouží k profesní orientaci dle zájmů žáků nebo studenta. Test zabere 10- 15 minut, hned dostanou písemnou zprávu, kterou s nimi ještě probereme a v případě zájmu vyhledáme i odpovídající školu a obor studia.
Napovědět, kam se vydat po ukončení základní školy mohou žákům i již tradiční veletrhy učebních a studijních oboru, které kutnohorský úřad práce pořádá v říjnu ve spolupráci s firmou Lanete spol. s r.o. Golčův Jeníkov. Kolik škol a zaměstnavatelů se účastnilo letošního ročníku?
V tomto roce se Veletrhu zúčastnilo 57 škol a 4 zaměstnavatelé. Snažili jsme se propojit oblast vzdělání a praxe, proto jsme zvali zaměstnavatele, kteří se školami spolupracují již v rámci studia a mají zájem o nové zaměstnance. Návštěvníci veletrhu si tak mohli ověřit své uplatnění po absolvování studia. Ve školním roce 2017/2018 by mělo základní školy v kutnohorském okrese ukončit téměř 600 žáků, kteří budou, jak předpokládám, pokračovat v dalším studiu. Pravidelně pozvánky na veletrhy zasíláme nejen žákům 9. tříd, ale i žákům 8. tříd, protože je důležité, aby o volbě dalšího vzdělávání přemýšleli dříve, než v průběhu posledního ročníku základní školy.
Novela školského zákona přinesla od loňského roku řadu změn v přijímacím řízení do maturitních a učebních oborů. Které z nich považujete za nevýznamnější, přínosné?
Změna se týká zavedení povinné jednotné zkoušky u všech oborů zakončených maturitou, kromě maturitních oborů, u kterých je talentová zkouška, tam je povinná pouze zkouška talentová . Toto se týká všech forem vzdělávání. Budoucí studenti sportovního gymnázia skládají zkoušku i talentovou i povinnou jednotnou z čj a matematiky. Jednotné zkoušky se konají formou jednotných písemných testů z předmětů Český jazyk a literatura a Matematika a její aplikace v rozsahu stanoveném Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Přípravu zadání testů jednotné zkoušky, jejich distribuci, zpracování a hodnocení výsledků testů zajišťuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Žáci, kteří vědí, že je tato zkouška bude čekat, se mohou informovat na webu http://www.cermat.cz/, kde jsou jak testy z předchozích let, tak i výsledky těchto testů a oni si mohou ověřit, jak by v podobné zkoušce obstáli a v případě potřeby zvýšit své studijní úsilí tak, aby si šanci na úspěch u těchto zkoušek zvýšili. Přijímací zkoušky ověřují předpoklady uchazeče ke vzdělávání. Domnívám se, že jednotná přijímací zkouška je dobrá záležitost, ale za důležité považuji i to, že kritérium pro přijetí není jen výsledek těchto testů, ale školy mohou přidat další např. výsledky dosavadního studia, zájmy a umístění v různých soutěžích. Hodnocení jednotné zkoušky se na celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem podílí nejméně 60 %; v případě přijímacího řízení do oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %. Uchazeči se do celkového hodnocení započítává lepší výsledek písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.
Do kdy je nutné podat přihlášky na učební a studijní obory?
Přihlášky ke studiu na školy, kde probíhají talentové zkoušky je třeba podat do 30. 11. 2017 a přihlášky na ostatní obory – maturitní i učební do 1.3.2018. Tiskopisy přihlášek ke střednímu vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři žákům vydává jejich základní škola, ale v případě potřeby je mohou získat i na webu ministerstva školství a mládeže.
Co byste doporučila žákům devátých tříd, kteří ani po návštěvě veletrhu studijních a učebních oborů stále nejsou rozhodnuti, kam dál po základní škole?
Přemýšlet o tom, co by je bavilo, v jaké profesi by byli spokojení. Vycházet z činností, zájmů, kterým se věnují, maximálně využít informační a poradenské zdroje, které jim jsou k dispozici. ÚP distribuují do škol Atlasy školství, které mají i svou elektronickou podobu. Na stránkách http://www.infoabsolvent.cz mohou získat nejen informace o školách, oborech, přijímacím řízení, udělat si profitest, ale jsou zde ke zhlédnutí i krátké videofilmy o různých oborech a profesích, aby si mohli udělat představu, jaké činnosti se vykonávají a jestli by je taková práce bavila.
Vždy mě mrzí, pokud hovořím s čerstvými absolventy škol a oni říkají, že nechtějí vykonávat profesi na kterou se ve škole připravovali, říkám si, co asi bylo špatně nebo jinak než mělo být, když se rozhodovali, kam si podají přihlášku ke středoškolskému studiu….
Děkujeme za rozhovor.
Zatím žádný komentář.