Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 27. listopadu 2024
logo

„Nedostatek řemeslníků určitě problém představuje a je třeba propad zájmu o tyto obory řešit,“ říká Ing. Jaromír Strnad v odpovědi na anketní otázku

„Nedostatek řemeslníků určitě problém představuje a je třeba propad zájmu o tyto obory řešit,“ říká Ing. Jaromír Strnad v odpovědi na anketní otázku
Foto: zak
 
Publikováno: 25.6.2017 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Řemeslníků ubývá.  Mladí lidé se o řemeslo příliš nezajímají. Odborná učiliště evidují meziroční pokles přihlášek až o 60 procent, výrazně klesá i počet řemeslných živností.  Jako své životní povolání si manuální práci vybralo pouze 13 procent Čechů v rozmezí od 25 do 64 let, jejich průměrný věk se stále zvyšuje. Některé   obory by tak v budoucnu mohly úplně vymizet.  Je to podle vás problém, nebo skutečně technický  pokrok jejich potřebu eliminuje?

Ing. Jaromír Strnad, senátor, starosta Čáslavi

Je to problém středního školství v České republice. Nabídka středních škol je velká, rodiče se snaží svoje děti umístit právě sem v představě, že je nezbytné získat maturitu. Přitom poptávka po šikovných řemeslnících je i nyní velká. Vhodným řešením by podle mého názoru byla učiliště, kde žáci získají výuční list a poté mohou dalším studiem získat i maturitu. Ostatně mnohá učiliště již tuto možnost nabízejí. Každopádně nedostatek řemeslníků určitě problém představuje a je třeba propad zájmu o tyto obory řešit.

Jiří Volenec, starosta Církvice, krajský zastupitel

Jelikož patřím, a jsem na to hrdý, do rodu řemeslníků, velice rád na toto téma napíši několik řádek. Dříve tomu bylo tak, že se řemeslo dědilo z otce na syna, a tam kde otec končil, syn začínal. Bohužel dnes je situace poněkud jiná. Dětí je pro všechny školy, které máme, ač střední či učňovské prostě málo. Proto se dnes na střední školu dostanou "bohužel" i žáci, kteří by se tam dříve nemohli dostat a museli by si vybrat nějaké to řemeslo a třeba u něho i zůstat. Důkazem jsou toho výsledky maturitních zkoušek, kde poměrně velké procento žáků neobstojí. Problém je ale asi jinde. Rodiče chtějí zcela pochopitelně mít svoje děti chytré, středoškolsky, nebo lépe vysokoškolsky vzdělané, aby se nemusely jejich děti "celý život dřít". A zde já vidím největší problém toho, že řemeslníků stále ubývá. Pokud bude tento trend pokračovat, opravdu to s poctivým českým řemeslem nemusí dopadnout dobře. Nevím co je na tom špatného, když se někdo naučí řemeslu a pak jej vykonává.

Je pravda, že živnostník to opravdu lehké nemá, ale to je zase jiné téma. Já osobně všem řemeslníkům fandím a vždy je budu podporovat.

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Vnímám to jako problém. Možná mi časem rozbité tašky na střeše vymění robot, ale přesto se budu cítit jistěji, pokud na něj někdo bude dohlížet. P.S. Významnou součástí problému je málo srozumitelná školská politika.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM