NA UMĚLÝCH KOUPALIŠTÍCH KVALITU „OŠETŘUJE“ PROVOZOVATEL, JINDE SE KOUPEME NA VLASTNÍ RIZIKO
V teplých dnech hledáme osvěžení u vody – na koupalištích, v rybnících, vodních nádržích, písnících, ve vodních tocích a podobně. Všichni jistě můžeme posloužit mnoha krásnými zážitky, při nichž nové síly nabírá duše i tělo a většinou moc nepřemýšlíme o tom, zda při vodních radovánkách něco riskujeme. Abychom se v našem regionu vyznali v základních pojmech, poskytl nám laskavě Ing. Marek Michna, referent oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Kutná Hora z kutnohorského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Stč. kraje informace o typech vodních ploch:
Umělá venkovní koupaliště
Jedná se o Kutnohorskou plovárnu, koupaliště Vodranty v Čáslavi a koupaliště ve Vrdech. Kontrolu vody zajišťuje sám provozovatel prostřednictvím odběrů a rozborů akreditované laboratoře. Interval četnosti odběrů a rozborů vody z bazénů je stanoven na 1 x za 14 dní. Jedná se o chemické, bakteriologické, fyzikální a senzorické vyšetření vody. Vzorky vody jsou odebírány vždy nejdříve 3 hodiny po zahájení provozu bazénu. Výsledky rozborů jsou KHS zasílány prostřednictvím informačního systému. Provozovatel bazénů každodenně sleduje teplotu vody, pH, průhlednost, oxidačně-redukční potenciál a obsah desinfekčního přípravku.
Zahájení provozu koupaliště pro veřejnost je možné až po prvních kladně vyhodnocených výsledcích rozborů vzorků vody, odebraných po napuštění bazénu. V rámci státního zdravotního dozoru provádějí pracovníci kutnohorského územního pracoviště KHS Stč. kraje, namátkové kontroly (minimálně 1 x ročně), při nichž dochází jak k odběru vzorků vody, tak i např. ke kontrole čistoty a celistvosti povrchů, čistoty sociálních zařízení, šaten, provozních místností, dodržování provozního řádu, a dále ke kontrole dodržování dopouštění minimálního denního objemu „čerstvé“ ředící vody. Za poslední roky nebyly v uvedených zařízeních zaznamenány žádné zásadní nedostatky.
Přírodní koupaliště
Na Kutnohorsku se nevyskytují žádné koupací oblasti, tj. oficiální koupaliště ve volné přírodě či povrchové vody využívané ke koupání. Jednalo by se o rybníky, vodní toky, nádrže, písníky, event. i umělé nádrže, kde voda není upravována, a to s provozovatelem, který zajišťuje vybavenost koupaliště. Tato koupaliště jsou zařazena na seznam sledovaných míst. Samozřejmě je možné se koupat i jinde. Kvalita vody zde však není, z hlediska využití pro vodní rekreaci nikým sledována. Koupání na těchto místech probíhá na vlastní riziko koupajícího. (pozn.: zde se jedná např. o rybníky typu Vidlák, Velký, Zbýšovský, Lorecký,…).
VE VRDECH JE KOUPALIŠTĚ OTEVŘENO OD 24. 6. Oblíbené koupaliště (jistě ještě oblíbenější po loňských úpravách a vylepšeních sportoviště i zázemí) Vrdy slouží veřejnosti již od pátku 24. června. Otevřeno je zde denně po celou sezónu (při vhodném počasí) od 10 do 19 hodin.
SEZONA NA KUTNOHORSKÉ PLOVÁRNĚ byla 4. 7. konečně zahájena, zpoždění zapříčinily bourací práce v sousedním areálu, kde má vyrůst sportovní hala. Mezi prvními návštěvníky byla rodina z Prahy, která si zde prázdninově zpestřila prohlídku památek. Kutnohorská plovárna se již několik let potýká s únikem vody z bazénu bazénu. Nucená přestávka proto byla využita na dílčí opravy. Únik dosahoval 35 kubíků denně, náklady na doplňování vody byly za loňský rok vyčísleny na 300 tisíc korun. Komplexní oprava bazénů bude řešena až po sezoně. Kutnohorská plovárna je otevřena denně od 9 do 20 hodin.
V ČÁSLAVSKÝCH VODRANTECH se brány koupaliště otevřely 17. června, zpočátku s poněkud omezenou provozní dobou, ale od července již návštěvníci mohou trávit dny v krásném prostředí uprostřed přírody lesoparku každý den již od deseti hodin.
Zatím žádný komentář.