Knihovny nejsou jen domy s knihami, proměňují se na komunitní, vzdělávací, informační a kulturní centra obcí Středočeského kraje. Regionální funkce knihoven řídí Středočeská vědecká knihovna Kladno, p. o.
Středočeská vědecká knihovna Kladno pro Středočeský kraj koordinuje regionální funkce knihoven, kterými se rozumí především: budování výměnných knihovních fondů a zápůjčky knihovních souborů mezi knihovnami, činnosti poradenské, vzdělávací a koordinační služby.
Rada Středočeského kraje dne 22. 10. 2018 projednala Koncepci regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2019-2022. Pokud se ke koncepci pozitivně vyjádří Zastupitelstvo Středočeského kraje dne 26. 11. 2018, zaváže se Středočeský kraj poskytovat ročně nejméně 13,7 milionů korun na zachování stávající kvality knihovnických činností na svém území.
Regionální funkce knihoven jsou vymezeny zákonem č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Regionální funkce na území Středočeského kraje centrálně garantuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace, která koordinuje činnosti v dalších čtyřech regionech: Benešov, KUTNÁ HORA, Mladá Boleslav a Příbram.
CELKEM V PĚTI REGIONECH POVĚŘENÉ KNIHOVNY KOORDINUJÍ ČINNOST 817 KNIHOVEN, Z TOHO 713 JE NEPROFESIONÁLNÍCH A 104 PROFESIONÁLNÍCH.
„Cílem do roku 2022 je vytvořit v knihovnách otevřený prostor pro vzdělávání, kulturu a osobní rozvoj návštěvníků,“ uvedl radní pro oblast kultury Mgr. Karel Horčička (ANO 2011), který si uvědomuje, že je současně nezbytné pružně reagovat na měnící se potřeby různých segmentů uživatelů knihovnických služeb.
Nejlepší motivací knihovníků je zájem veřejnosti. Proto již několik let Středočeský kraj připravuje soutěž Středočeský Kramerius o nejlepší neprofesionální knihovníky Středočeského kraje.
Z každého regionu obsluhovaného v rámci plnění regionálních funkcí je finančně oceněn jeden knihovník. Mezi hodnotící kritéria patří zejména: aktivní přístup ke knihovnické práci, dobrá spolupráce s koordinátorem i zřizovatelskou obcí, zájem a podpora obce činnosti knihovny, snaha po vytvoření společenského/komunitního centra z místní knihovny, začlenění knihovny jako dobře fungující součásti obecní kultury.
Vzhled knihovny, bezbariérovost, dostatečný počet otevíracích hodin pro veřejnost, odbornost knihovníka, pořádání akcí pro veřejnost nebo školy a jejich počet, vlastní odborné sebevzdělávání, vlastní aktualizované www stránky, počet registrovaných uživatelů, návštěvníků, aktuálnost knihovní fondu aj.
Koncepce navazuje na Koncepci rozvoje regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2014-2018. Vychází z Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2017-2020, kterou vzala na vědomí svým usnesením č. 1032 ze dne 23. listopadu 2016 Vláda ČR.
Tvorba aktualizované koncepce je v souladu s doporučením Vlády ČR, aby se hejtmané jednotlivých krajů s Koncepcí seznámili a využili ji při zpracování svých dokumentů a naplňování záměrů v péči o rozvoj knihoven v jejich působnosti.
V současnosti jsou knihovny institucemi poskytujícími škálu knihovnických a informačních služeb. Na tyto skutečnosti reaguje aktualizovaná koncepce. Finanční zajištění regionálních funkcí navržené aktualizovanou koncepcí pokrývá potřeby udržení regionálních funkcí, umožňuje životaschopnost, další rozvoj bude otázkou úspěšného získání financí na jednotlivé rozvojové projekty.
Návrh Koncepce regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2019-2022, byl projednán dne 13. 9. 2018 Výborem pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch.
Výbor po projednání materiálu přijal usnesení, kterým Zastupitelstvu Středočeského kraje doporučil schválit Koncepci regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2019-2022.
ROZPOČTOVÉ PROSTŘEDKY NA KRYTÍ TÉTO KONCEPCE VYCHÁZÍ ZE SKUTEČNOSTI ROKU 2018, KDY ČINILY 13.700.000,00 Kč. Další prostředky jsou pro rozvoj knihoven určeny v rámci Středočeského fondu kultury a obnovy památek.
Zatím žádný komentář.