K pietní akci Jom ha-šoa, tedy Dne Šoa, spojenému s celosvětovým veřejným čtením jmen obětí holocaustu, se letos 28. dubna připojila také Kutná Hora.
Úderem 14. hodiny, v plánovaný začátek vzpomínkové akce, která se měla odehrávat ve Smíškově ulici před GASK, se spustil z temně zatažené oblohy prudký liják. Studenti Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře, pracovníci Městské knihovny Kutná Hora a řada dobrovolníků z řad veřejnosti, všichni ti, kteří se rozhodli přijít a vyslovením jmen uctít památku obětí, našli útočiště před nepřízní počasí v chodbě jezuitské koleje. Zatímco provazy deště skrápěly vylidněné ulice, lidé stojící v řadě za sebou se bez přestání střídali u mikrofonu a četli jména, která se nesla městem jako poselství.
„O této akci jsem se dozvěděla ve škole od našeho třídního učitele. Rozhodla jsem se zúčastnit se a uctít památku obětí,“ řekla Evelína Zecová, studentka třídy V2A Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře, která se spolu se svými spolužáky do akce zapojila. Uctít památku obětí nacistického režimu přišla i Krista Balková z Kutné Hory: "Kontaktovala mě Městská knihovna a požádala, jestli bych přišla. Myslím, že je to potřeba“. „O této akci jsem se dozvěděla z novin, plakátů a vzhledem k tomu, že chodím do knihovny, oslovili mě i tam, zda bych se nechtěla také zapojit. Nikdy bychom neměli zapomenout na takovou tragédii, která se stala a která může v dnešním světě kdykoli přijít. Je to velice na pováženou. Jsem ráda, že se můžu účastnit," konstatovala Zuzana Klofáčová z Kutné Hory. „Dnešní akce je vyjádřením úcty k lidem, kteří zemřeli kvůli nějaké nesmyslné zvůli. Fascinuje mě, že si lidé i tolik let po válce na oběti vzpomenou,“ dodal Jiří Bohuněk z Kutné Hory.
Dobrovolníci se bez přestávky střídali u mikrofonu od 14 až do 17 hodin. Po přečtení archu papíru vzali další a zařadili se na konec řady ... seznam obětí, mužů, žen a dětí, kteří byli pro svůj původ diskriminováni a nesmyslně zavražděni nacistickým režimem, se zdál být nekonečným. Při pomyšlení, že každé jméno skrývá jeden lidský osud, jeden zmařený lidský život, mrazilo.
Institut Terezínské iniciativy, hlavního pořadatele akce, zastupoval Mgr. Marek Lauermann, člen správní rady, který se pietní akce Jom ha-šoa také aktivně účastnil. Právě z jeho iniciativy se město Kutná Hora do připomínky Jom ha-šoa zapojilo, neboť dlouhodobě usiluje o trvalou připomínku obětí holocaustu na Kutnohorsku, Uhlířskojanovicku i Čáslavsku. Čtení jmen obětí se zúčastnili také starosta RNDr. Ivo Šanc, místostarostka Mgr. Dana Vepřková, zastupitel Bc. Martin Starý či místopředsedkyně Židovské liberální unie v České republice PhDr. Věra Dvořáková.
Pietní akce Jom ha–šoa, která se konala v Praze již podeváté, se Kutná Hora spolu s Brnem, Libercem, Olomoucí a Sušicemi, účastnila letos poprvé.
Zatím žádný komentář.