Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 22. dubna 2025
logo

„Je to zkrátka profík“, charakterizoval přednášku profesora Matouška jeden z posluchačů...

„Je to zkrátka profík“, charakterizoval přednášku profesora Matouška jeden z posluchačů...
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 19.10.2018 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Václav Matoušek přednášel na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ na téma „Archeologický výzkum bojišť třicetileté války“. Přednáška se uskutečnila ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav na Nové scéně Dusíkova divadla.

Prof. PhDr. Václav Matoušek, CSc je archeolog a vysokoškolský pedagog. Na Fakultě humanitních studií působí na Katedře sociální a kulturní ekologie.

Zabývá se archeologií pravěku a novověkou archeologií, mezi jeho badatelská témata patří mj. výzkum jeskyní v Českém krasu a především výzkum bojišť třicetileté války. „Teď si uvědomuji, že třicetiletou válkou se zabývám rovných třicet let!“ konstatoval s úsměvem profesor Matoušek.

VÁCLAV MATOUŠEK POKLÁDÁ ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM PRVNÍ VELKÉ BITVY TŘICETILETÉ VÁLKY U ČÁSLAVI ZA DŮLEŽITÝ. STŘET SE ODEHRÁL V ZÁŘÍ ROKU 1618 MEZI GOLČOVÝM JENÍKOVEM A ČÁSLAVÍ, RESPEKTIVE MEZI HORKAMI, BRATČICEMI A POTĚHY.

Utkali se zde vojáci stavovské armády s vojáky císařskými, a to vše v přibližně šestidenním boji. Armáda Českého království složená z žoldnéřských pluků a zemské hotovosti bojovala s armádou verbovanou vídeňskými Habsburky.

Ti se snažili do zimy obsadit Prahu a tím zlomit odpor českých nekatolických stavů, který byl zahájen v květnu defenestrací úředníků z oken Pražského hradu.

Při své práci profesor Matoušek zdůrazňuje krajinný aspekt válečných konfliktů. „To je možné především u dílčích témat, například u mezioborového zkoumání rytin bojišť třicetileté války,“ upřesňuje. A dále dodává: „Hlavním motivem je příslušná válečná událost, ale zároveň je zasazená do konkrétní krajinné kompozice.“ Velkým pomocníkem jsou v současné archeologii moderní technologie a také těm byla věnovaná část přednášky.

Na závěr proběhla diskuze a také představení poslední knihy přednášejícího. Jeden ze členů spolku požádal o dataci keramického střepu, který našel v terénu. „Dvanácté století!“ konstatoval profesor bez mrknutí oka. „Je to zkrátka profík!“ prohlásil při dlouhém děkovném potlesku jeden z posluchačů. 

Fotogalerie
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie:
Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM