Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. prosince 2024
logo

Foto: Lidem v okolí Trebišovské ulice v Kutné Hoře dochází trpělivost, vadí jim chování některých bezdomovců

Foto: Lidem v okolí Trebišovské ulice v Kutné Hoře dochází trpělivost, vadí jim chování některých bezdomovců
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 29.6.2016 v 7:00, Aktualizováno: 27.6.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Centrum služeb pro lidi bez domova - středisko Duhové atrium Oblastní charity Kutná Hora, které sídlí v prostorách bývalé mateřské školy v Trebišovské ulici, se 23. 6. poprvé ve své historii otevřelo veřejnosti. Den otevřených dveří byl příležitostí seznámit se s poskytovanými službami, vnitřními prostory střediska i k otevřené diskuzi zastánců i odpůrců poskytování těchto služeb na kutnohorském sídlišti Hlouška.

Představitelé Oblastní charity, Města Kutná Hora, Městské policie, komise pro městská sídliště i veřejnosti nakonec zasedli u jednoho stolu, aby se pokusili nalézt cestu, řešení, jak zamezit problémovému chování některých klientů střediska.

„Nejčastější stížnosti jsou na hluk. Odpoledne, kdy lidi přijdou z práce a chtějí si třeba sednout ven, lavičky jsou obsazené bezdomovci, kteří jsou často pod vlivem alkoholu. Pokřikují, chtějí peníze, cigarety, atd. Svým chováním ruší i ráno, když je v 7 hodin vypustí ze střediska. Schovají se do prostoru pod balkony panelového domu a vše je slyšet, pokašlávání, kouř z cigaret se táhne do bytů nad nimi. Není možné otevřít okno. O to horší je situace o víkendu, kdy si lidi chtějí trošku přispat,“ uvedl Michal Králik, místopředseda komise pro městská sídliště.

Teď se situace trochu zlepšila. Minulý týden jsme měli jednání s paní Kunáškovou, vedoucí Duhového atria. Navrhl jsem, zda by ráno nemohli vycházet na terasu, aby se neshromažďovali těsně před paneláky. To se podařilo,“ řekl Michal Králik s tím, že o to, aby se středisko přestěhovalo do jiných prostor, usiluje již šestým rokem.

„Místo toho, aby tu byla školka, aby to mělo smysl, tak jsou tu nepřizpůsobiví lidé. Samozřejmě můžu pochválit charitu, že tuto službu dělá. Centrum sídliště však je pro takové středisko nevhodným místem,“ dodal. Setkání v Duhovém atriu se účastnil i ing. Jan Vališ, který je také členem komise pro městská sídliště: „Na rozdíl od mého kolegy Králika mi nevadí, že tu středisko působí. Každý člověk má právo na nějaké bydlení. Nikdo neví, kdy se dostane do špatné sociální situace. Kdo může, měl by si na levné bydlení třeba přes technické služby vydělat. Kdyby odmítali, byli agresivní, nebránil bych se tomu, aby se postavilo něco jako městské vězení, které tu bývalo. Stížnosti jsou i na znečišťování veřejného prostranství. Jako konkrétní dílčí řešení vidím, že by měly na Masarykově třídě vzniknout veřejné záchodky, kam by si mohli zajít i turisté, kteří míří z nádraží do centra města,“ podotkl Ing. Vališ.

Setkání se účastnili i zástupci Městské policie Kutná Hora, kteří tu mají pravidelné hlídky a vyjíždějí i na základě stížností občanů. Řešení situace je ale problematické. Pokud se zjistí, že dotyčný porušil vyhlášku města o pití alkoholu, je mu alkohol zabaven a z místa pouze vykázán do jiné lokality.

Díky soustavné práci se pracovníkům střediska podařilo snížit počet lidí na ulici. „Služby noclehárny v roce 2014 využilo 83 klientů, v roce 2015 už jen 33 klientů. Některým z nich se podařilo najít práci a ubytovnu. Letos přes zimu kapacita noclehárny, která je pro deset osob, byla naplněna, měli jsme ještě dvě přistýlky. V současné době noclehárnu využívá denně 6 až 8 lidí,“ vyčíslila Slávka Kunášková, vedoucí střediska Duhové Atrium Oblastní charity K. Hora.

Problematika konkrétních lidí bez domova, kteří ruší pořádek na sídlišti Hlouška, měla být v pátek 24. června tématem jednání na radnici za účasti zástupců města, Oblastní charity, Policie ČR, Městské policie, Úřadu práce a správy sociálního zabezpečení Kutná Hora.

„Samozřejmě ne všichni lidé bez domova, kteří využívají našich služeb, dělají problémy,“ konstatoval ředitel Oblastní charity Kutná Hora RNDr. Robert Otruba s tím, že při setkání ve středisku, kde byl přítomen i starosta města Martin Starý, vznikla myšlenka využít terasu střediska tak, aby tam klienti čekající na přenocování mohli hodinu či dvě pobýt a nerušili občany na sídlišti. „Terasa sousedí s dětským hřištěm, kam si chodí hrát děti s rodiči. Ty tam však nejsou ráno a ve večerních hodinách. V Kutné Hoře, vlastně v celém regionu chybí azylové bydlení, které by navazovalo na námi poskytované služby. Město Kutná Hora má připravený projekt na azylový dům pro matky s dětmi, na který by bylo možné získat dotaci z IROPu. Chybí i azylový dům pro muže. To jsou zařízení důležitá k tomu, aby lidi nezůstávali na ulici, když odejdou z našich ambulantních služeb. Aby měli střechu nad hlavou a mohli se od něčeho odrazit a když mají zájem, začít žít jiným způsobem života.“

Oblastní charita měla zájem přestěhovat celé středisko, kde poskytuje služby pro seniory, zdravotně postižené a pro lidi bez domova, do objektu v Sedlci. Probíhala jednání s majitelkou. Místním občanům se to ale nelíbilo a sepsali petici. Jednání byla ukončena. „V současné době hledáme jiný objekt, máme jeden vytypovaný na Karlově. Město Kutná Hora nám nabídlo bývalé učňovské středisko ČKD, které je však v dezolátním stavu a nepoužitelné. Dostupnost sociální služby v těchto místech by byla poměrně problematická pro lidi, kteří mají zdravotní problémy, obtížně chodí a potřebují službu využívat. Navíc, jedno z kritérií podpory služby ze strany státu je její dostupnost,“ dodal RNDr. Otruba.

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM