Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 22. dubna 2025
logo

FOTO: Krásné a trochu tajemné ŠAROLTINO ZÁTIŠÍ vás vybízí k opakované návštěvě

FOTO: Krásné a trochu tajemné ŠAROLTINO ZÁTIŠÍ vás vybízí k opakované návštěvě
Foto: Lipský Z.
 
Publikováno: 23.4.2016 v 13:00, Aktualizováno: 18.4.2016 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Romantická lesní partie při horním toku Losinského potoka, kousek pod Kamennou Lhotou. Na našich vycházkách jsme ji navštívili opakovaně, protože kdo ji jednou pozná, rád se k ní vrací. Mělké údolí tady protíná vysoká hráz bývalého rybníka, která je uprostřed přerušená průrvou potoka. Rybník je už dávno vypuštěný, jeho hráz i bývalé dno porůstají mohutné smrky. Na zbytku hráze stojí malý dřevěný srub. Pod ním je u potoka připravené ohniště. Kolem se v lesních meandrech vine čistý potůček, jehož snadno přístupné písčiny a tůňky v horkém dnu přímo lákají k osvěžení. Nedaleko je do země zapuštěný vztyčený kámen s vytesaným nápisem: Šaroltino zátiší 1928. Nikdo už přesně neví, jaká událost se k tomu pomníčku vztahuje. Zámeček v Kamenné Lhotě a okolní lesy patřily za 1. republiky baronu Hrubému z Jelení.

Říká se, že na tomto tichém, romantickém místě v lese se prý tajně scházela baronka Hrubá se svým hajným. Podle jiné verze tam nechal kámen na jejím oblíbeném místě vztyčit sám milující manžel. Baronka Hrubá, o níž je řeč, se narodila jako Karola Marie Josepha Bukuwková z Bukuwky 3. 6. 1889 v Horthu v Uhrách a říkalo se jí po maďarsku Šarolta. V roce 1921 se provdala za barona Josefa Karla Theodora Maria Hrubého z Jelení (1866-1943), který byl o 23 let starší. Žili na zámku v Červených Pečkách, ovdovělá Šarolta po válce dožila v Praze, kde zemřela 2. 10. 1952. Manželé Hrubí měli 6 dětí narozených v letech 1922-1931.

Vedle chatky na hrázi bývalého rybníka stojí ještě jeden trochu utajený pomníček zarůstající mladým smrčím, takže uniká pozornosti. V 60. letech objevili toto místo a začali sem pravidelně jezdit trampové z kolínské osady Zlatá Fregata. Pomníček s železným křížem patří mladé dívce a chlapci (19 v listopadu 1966, ale nikoliv na tomto místě. Ona prý byla vyhozena z vlaku a on měl nešťastný úraz v práci. Na pomníčku jsou jejich dnes již zašlé fotografie a pod nimi nápis: „Vždy, když oheň zaplane, mezi námi zasednete.“ 

A ještě poznámka k tomu na první pohled možná nezvyklému jménu Sarolta. Je to maďarská verze jména Charlota, Karolína. Současně má ale i starý a slavný maďarský základ, neboť Sarolt (950-1008), dcera Gyuly Transylvánského, byla matkou prvního maďarského krále Štěpána. Její jméno pochází z turečtiny (Šar-oldu) a překládá se jako „bílá lasička“, v přeneseném významu bílá královna. Sarolta je název populární maďarské komické opery, kterou v roce 1862 složil Ferenc Erkel. Asi nejznámější současnou nositelkou tohoto jména je populární zpěvačka a herečka Sarolta Zalatnay, narozená 14. prosince 1947 v Budapešti jako Charlotte Zacher a přezdívaná pro svůj chraplavý hlas maďarská Janis Joplin. V 60. letech zpívala s nejslavnějšími maďarskými beatovými kapelami Bergendy a Omega, v 70. letech s neméně slavnými Locomotiv GT a Skorpió. V té době byla populární i v Československu a fandové z Čech, Moravy a Slovenska jezdili na její koncerty do Budapešti. Nahrávala a působila také v Německu, Paříži a v Londýně.

 

Fotogalerie
Autor článku: Zdeněk Lipský, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM