„ČKD Kutná Hora, a.s. získalo v září roku 2015 od firmy BISNODE v rámci hodnocení CZECH TOP 100 skóringové ocenění Czech Stability Award a zařadilo se tak mezi nejstabilnější firmy v České republice. Je to významný milník v historii ČKD Kutná Hora," uvedl Ing. Vlastimil Kožený, finanční ředitel ČKD Kutná Hora, a.s..
Jak je uvedeno na webových stránkách společnosti, BISNODE je evropský poskytovatel ekonomických informací o společnostech a podnikatelích a díky silnému zázemí nadnárodní skupiny působící v 17 evropských zemích a strategickému partnerství se společností Dun & Bradstreet specializující se na mezinárodní data a služby, poskytuje informace z více než 190 zemí z celého světa. Jeho databáze zahrnují informace o více než 235 milionech firem. "Kvalifikace, kterou jsme od společnosti BISNODE získali, nám pomůže posílit důvěru našich zákazníků i dodavatelů," zdůraznil Ing. Kožený.
Podle slov finančního ředitele společnost hospodaří se ziskem
"Společnost ČKD Kutná Hora od roku 2010 hospodaří se ziskem a velmi pozitivní EBITDOU (finanční analýza ukazující na provozní výkonnost společnosti, hrubý provozní zisk, tedy před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace),“ konstatoval Ing. Kožený. Obrat ČKD Kutná Hora, a.s. je kolem 1 miliardy korun. Průměrná mzda je 24.159 korun.
Hledají další kvalitní zaměstnance, především s technickým zaměřením
Počet zaměstnanců se podle slov personálního ředitele Jiřího Skývy pohybuje ve stejných číslech, jako tomu bylo v předcházejících letech. „ČKD Kutná Hora má kolem 800 zaměstnanců, z toho je zhruba 200 agenturních. Vždy preferujeme zájemce z regionu,“ řekl Jiří Skýva. Díky nové zakázce svařenců přijali koncem loňského roku do strojírny více než padesát svářečů a zámečníků. „Byla to velice zajímavá zakázka. Jednalo se o výrobu 110 kusů železničních nástaveb, kontejnerů o délce 16 metrů, Jsem rád, že strojírenská část, která v minulosti stagnovala, se opět oživila a rozšířila i o tradiční výrobu v oblasti svařenců, kterou jsme tu v minulosti měli a na kterou jsme právem pyšní,“ konstatoval Jiří Skýva s tím, že i nadále ČKD nabízí pracovní uplatnění pro kvalitní obráběče kovů, svářeče a zámečníky, kterých je v současné době nejen v České republice, ale i na evropském trhu nedostatek. Vedle dělnických profesí ČKD nabízí volné pracovní pozice třeba i pro ekonomy.
Mají v plánu zvyšovat vývoj a konkurenceschopnost
„V polovině minulého roku navázala společnost ČKD Kutná Hora spolupráci se společností ABRA Software a.s. a podepsala smlouvu na implementaci nového informačního systému ABRA G4. Vnímáme to jako významný přínos pro ČKD Kutná Hora. Stáváme se uživatelem a vlastníkem jednoho z nejdynamičtěji se rozvíjejících softwarů v České republice. Adaptovat na něj se budeme v průběhu roku 2016 postupně, nicméně umožní nám daleko lépe sledovat naše náklady, daleko lépe plánovat naši výrobu, daleko lépe reagovat na požadavky našich zákazníků a budeme mít aktuální informace rychleji, než doposud. Je to komplexní nástroj, informační systém pro řízení všech aktivit v rámci společnosti. V rámci této implementace přecházíme mimo jiné i na odhlašování operací ve výrobě pomocí čárových kódů. Dělníci tak časem budou prostřednictvím čárových čteček a PLM terminálů odhlašovat svou práci přímo do systému,“ vysvětlil Ing. Kožený.
Počítají s investicemi i do strojního zařízení
V letošním roce počítá ČKD Kutná Hora podle slov Ing. Koženého s investicí kolem 25-30 milionů korun do strojního zařízení. „Je to menší částka, než jsme realizovali v předchozím roce. Souvisí to s jistým poklesem poptávky na trhu. Plánujeme investice do určitých strojních zařízení tak, jak je požadují zákazníci. V brzké době budeme investovat do nového tryskacího stroje pro povrchovou úpravu výrobků,“ upřesnil Ing. Kožený s tím, že se i letos počítá s investicí do obráběcího stroje v Chrudimi, jako tomu bylo loni, kdy byl zakoupen speciální stroj, který je připraven na zahájení výroby „V současné době stále probíhají testy prototypu. Počítám s tím, že výroba na tomto stroji by se měla spustit ještě v druhém čtvrtletí letošního roku. Jedná se o rám lokomotivního podvozku pro našeho zákazníka GE o váze kolem 6 tun. Odlévat se bude v budějovické slévárně a opracovávat v Kutné Hoře. Je to zakázka, na kterou jsme pyšní,“ řekl spokojeně Ing. Kožený.
Jaký je stěžejní výrobní program, nejvýznamnější zákazník?
Zhruba 70 % všech výrobků ČKD Kutná Hora směřuje k železnici. „V současné době je našim klíčovým zákazníkem společnost Axiom Rail, který je přes společnost Czech AG holding odběratelem našich podvozků pod vagony na britský trh. Vyrábíme také svařované kontejnery na podobné typy podvozků pro zákazníky DB Schenker.
Dalším významným zákazníkem je společnost General Electric, pro kterou vyrábíme ´loko rámy´ a další výrobky. Ve hře jsou i barely, které jsme tu dlouhá léta vyráběli. Během příštích týdnů očekáváme informace k sériové výrobě, zatím probíhají testy.
Našim významným zákazníkem je společnost Wabtec, pro který vyrábíme železniční podvozky rovněž pro britský trh. Prošli jsme úspěšným certifikačním auditem společnosti Siemens, pro kterou bychom měli vyrábět odlitky pro osobní železniční dopravu, což je TOP úroveň, především s důrazem na bezpečnost. Zařadili jsme se tak mezi společnosti, které Siemens hodnotí jako potenciálně schopné dodavatele pro jeho výrobky, což je pro nás úspěch. V současné době ČKD Kutná Hora připravuje několik desítek nových projektů s novými zákazníky. Musíme se adaptovat na novou situaci na trhu. Snažíme se poprat s tím, že na trhu je v současné době trošku útlum a pro nás to znamená jít a hledat nové příležitosti. To jsme dělali po celý loňský rok a nyní jsme u cíle první etapy, abychom zavedli tyto výrobky do sériové výroby,“ řekl finanční ředitel společnosti ČKD Kutná Hora, a.s.
Spolupráce ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora
Od letošního školního roku umožňuje ČKD Kutná Hora strojírenskou praxi pro studenty druhých ročníků SOŠ a SOU řemesel, se kterou jsme obnovili spolupráci. „Musím kluky pochválit, jsou šikovní. Za odvedenou práci si tu během praxe vydělají peníze, které jim určitě přijdou vhod. Podstatné je ale to, že si vyzkouší práci přímo ve výrobě, poznají, jak funguje velká fabrika a třeba k ní získají i kladný vztah,“ řekl Jiří Skýva.
Spolupráce s městem Kutná Hora a podpora kulturních a společenských akcí
ČKD Kutná Hora a.s. spolupracuje s městem Kutná Hora, podporuje různé kulturní akce. “I v letošním roce počítáme s podporou různých kulturních akcí jako je Mezinárodní hudební festival Kutná Hora a Stříbření, i když v omezenější formě, než tomu bylo v minulém roce. S městem Kutná Hora se budeme spolupodílet na vybudování chodníku směrem do průmyslové zóny. Také na dalších akcích, které by mohly lidem zpříjemnit život v našem městě, jsme připraveni se spolupodílet,“ dodal Ing. Vlastimil Kožený.
Historie společnosti sahá až do roku 1967 a pro mnoho Kutnohoráků, kteří svůj život spojili s továrnou, je přímo srdeční záležitostí. Další osudy "jejich fabriky", kterou pomáhali svýma rukama budovat, jim není lhostejný. Příležitost dozvědět se více o současnosti a perspektivách mají bývalí zaměstnanci ČKD Kutná Hora při tradičních setkáních, které pro ně firma pořádá již od roku 2001, kdy byl klub seniorů a přátel ČKD Kutná Hora založen.
Zatím žádný komentář.