Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. prosince 2024
logo

Festival KH19 podruhé – hovoříme s Vladimírem Císařem

Festival KH19 podruhé – hovoříme s Vladimírem Císařem
Foto: V. Hospes
 
Publikováno: 18.10.2015 v 13:00, Aktualizováno: 13.10.2015 v 11:00
Rubrika: Kultura

Od čtvrtka 29. října do neděle 1. listopadu 2015, se uskuteční druhý ročník festivalu „Kutná Hora, domov můj / Kutná Hora v 19. století“. Návštěvníci se prostřednictvím mnoha pořadů pomyslně přenesou do období, které zanechalo v dějinách města výraznou stopu. Na podobu druhého ročníku jsme se zeptali předsedy realizačního výboru Vladimíra Císaře.

Když končil premiérový ročník této akce, nebylo zcela jisté, že bude následovat další. Co umožnilo pokračovat?

Kladné odpovědi na tři otázky: 1.: Vydařil se I. ročník tak, aby byla chuť pokračovat? 2.: Budou mít členové realizační skupiny opět chuť pustit se do práce? 3.: Podaří se sehnat potřebné peníze? Že odpovědi na první dvě otázky mají podobu „ano“, to bylo zřejmé už na konci loňského festivalu. Na třetí kladnou odpověď však bylo nutné počkat. Vlastně nestačilo čekat, bylo nutné vyplňovat formuláře a žádat o granty. Nakonec se věc podařila: výraznou finanční podporou pomohl Stč. kraj, menší částku přidalo město Kutná Hora.

Bylo nutné dát dohromady velkou sumu peněz?

Rozpočet festivalu není nijak velký, určitě patříme ve srovnání s jinými festivaly k akcím skromnějším. Ale myslím, že je to tak v pořádku –v souladu s obrozeneckým duchem celé akce. A koneckonců, z této „finanční pokory“ lze udělat výhodu: nemůžeme si dovolit zvát umělce z Prahy, a tak se snažíme využít domácích zdrojů, což přináší velmi dobrý pocit. Vloni se to podařilo. Nejenže jsme se při angažování Kutnohořanů setkávali s ochotou, ale vystoupení byla skvělá, profesionální. I letos bude festival kutnohorský. Něco jako „Kutná Hora sobě“.

Je 19. století opravdu tak velkým zdrojem inspirace?

Větším, než se nám zdálo na začátku. Je to velmi zajímavé období, ve kterém se prolínaly tradice se vznikem moderní doby. V 19. století začínají naše moderní dějiny, tedy i moderní dějiny současné Kutné Hory. Jak už jsme říkali od začátku, nejde nám o staromilský návrat do této doby. Festival nechce nabádat k návratu společnosti do 19. století. Víme dobře, že i tato doba měla své stinné stránky, které by dnešní lidé těžko akceptovali. Ale na druhou stranu, když člověk blíže tuto dobu poznává, uvědomuje si, že mnohé z ní je dodnes inspirativní.

Festival se koná až na podzim. Není to pro něj nevýhodou?

Kutnohorská kulturní a turistické sezóna, která začíná už na jaře, je přeplněna mnoha festivaly, koncerty, přehlídkami atd. Tyto akce to mají těžké, časově si tvrdě konkurují, často se překrývají, a tak se mnohdy oslabují navzájem. Říjnový termín může být nevýhodou – ospalý podzim, může už být chladno... Ale navazujeme na výročí vzniku republiky, což bylo svým způsobem završení snah české společnosti 19. století. A většina pořadů bude „pod střechou“, na počasí nezávislá.

Je složité představit realizační výbor?

Právě naopak, je to velmi jednoduché, poněvadž jsme malá skupinka: Scházíme se v sestavě: Helena Pospíchalová , Lenka Frankovicová, manželé Mirka a Pavel Novákovi, Mirek Štrobl, Zuzana Trnková, Zdeněk Lipský a já.

Podařilo se vám sehnat sponzory festivalu?

Sponzory v tom smyslu, že poskytnou finanční částku, nikoliv. Ale o to jsme se ani nesnažili - máme představu, že místní podnikatelé už jsou „vytěženi“. Nechtěli jsme je obtěžovat. Ale máme řadu nakloněných firem či jednotlivců, kteří nám vycházejí maximálně vstříc. Především je to hotel U Kata, v němž se uskuteční většina pořadů a bez něhož by festival být nemohl. A také třeba firma Label, spousta lidí od železnice, zaměstnanci i její fandové, jako je například provozovatel soukromé dětské železnice pan Capoušek.. Je jich však víc.

Už je hotový program festivalu?

V podstatě ano. Letošní ročník je zaměřen na železnici, i když nejen na ni. Letos si připomínáme 110. výročí tratě Kutná Hora – Zruč n/S a kulatá výročí rodáka z našeho kraje, projektanta železnic Jana Pernera. Velká část pořadů bude zaměřena na tuto tématiku: oba festivalové podvečery, výstava grafik Jiřího Boudy, velká část nedělních přednášek se zajímavými tématy. Železnici bude věnován především sobotní dopolední i odpolední program na nádraží KH město (vyhlídkové jízdy historickým motorákem do Malešova a na hl. nádraží, prodej knihy o této trati s autogramiádou autora, vystoupení country kapely Trampoty, program pro děti na dětské železnici atd.

A jaké budou ty „mimoželezniční“ pořady?

Nemohu jmenovat všechny, ale alespoň dva: Sobotní pořad k tanci, poslechu i k dívání „Trochu v duchu 19. století“ v režii Sokola KH v sokolovně v Sokolské ulici (předtančení České besedy v provedení souboru z Paběnic, malá výstava krojů paní Zvoníkové, ukázky z činnosti současných sportovců Sokola atd.) a křest knihy Miroslava Štrobla „Uctivý služebník“ (v neděli 1.11.). Podrobnější informace najdou diváci na plakátech, v pozvánkách a také na internetu.

 

Autor článku: V. Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM