anketa
Exprezident Václav Klaus odmítá stanovisko vlády k řešení uprchlické krize. Žádá, aby kabinet legalizoval svůj postoj k zavedení kvót na přerozdělení uprchlíků vypsáním referenda, nebo předčasných voleb. Jaký máte na takový požadavek názor?
RNDr. Ivo Šanc, CSc., zastupitel, Kutná Hora.
Nesleduji nijak pozorně výstupy pana exprezidenta Klause, ale to, co zmiňujete v otázce, mi připadá dosti scestné. Spekuluji přitom, co asi k těmto vyjádřením pana exprezidenta vede. Jestli je to potřeba být viděn, nebo potřeba znovu si píchnout do Evropské unie, nebo dokonce nějaká ambice vrátit se aktivně na politickou scénu. Přijetím evropských kvót na přerozdělení uprchlíků akceptujeme řádné rozhodnutí členských států EU.
Můžeme sice kritizovat EU za bezradnost řešení uprchlické krize, ale kvóta sedmi tisíc azylantů pro Českou republiku neznamená skoro nic. Myslím, že nás v souvislosti se situací ve světě budou čekat mnohem horší věci. Vypisovat tedy v této souvislosti referendum nebo dokonce předčasné volby je podle mne úplný nesmysl. Samozřejmě, že výsledkem referenda by bylo, že tu většina národa žádné uprchlíky nechce.
Výhody příslušnosti k EU bychom ale asi nadále chtěli. Přijetí výsledku hlasování v EU není ani v nejmenším důvodem k předčasným volbám. Předčasné volby by nejspíš vyhovovaly těm, kteří by na jedné straně vykřikovali laciná hesla proti uprchlíkům, a na druhé straně by směrovali miliardy z veřejných zdrojů svým firmám a svým podporovatelům. Tak to tedy rozhodně nechci.
P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář
Považuji to za nápaditý způsob, jak z vnější krize vytvořit krizi vnitřní. Předčasné volby na čas spolehlivě paralyzují téměř všechna politická rozhodnutí, zvláště ta nutná, leč nepopulární. Případné referendum těžko něco změní na většinovém názoru v EU, mohlo by ale donutit vládu vyměnit svůj dosud spíše věcný přístup za přístup ryze ideologický.
Pozici České republiky v Evropě by to téměř jistě oslabilo a na uprchlickou vlnu by to pochopitelně nemělo žádný vliv.Malé rýpnutí závěrem: Pan exprezident dbal v minulosti vždy důsledně na to, aby své politické kroky legalizoval způsobem, který nyní žádá po vládě.
Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav
Vyslovení požadavku na vypsání referenda nebo předčasných voleb kvůli přijetí kvót Evropské unie na přerozdělování migrantů od Václava Klause nepřekvapuje. V podstatě je to jen nové potvrzení jeho skeptického a hrubě kritického pohledu na Evropskou unii. Ostatně celé toto mnohaleté zpochybňování, co všechno že EU vyžaduje, kam směřuje a že omezuje státní suverenitu, vlastně stále udržuje v našem státě obecný pocit, že EU je někdo na druhé straně, mimo nás. A přitom jsme již víc než jedenáct let členy tohoto evropského společenství - ale jako takoví se necítíme a nechováme.
Ostatně rádoby lpění na státní suverenitě je možné chápat jen jako politický požadavek. Vždyť ekonomicky jsou “naše“ průmyslové podniky už z větší části součástmi nadnárodních průmyslových korporací a podporovány zahraničním kapitálem (a to docela i mimoevropským, nejen americkým, ale také čínským) – takže jaképak politicky líbivé řeči o státní suverenitě. Zároveň to vypadá, že Václav Klaus začíná znovu aktivně mluvit do politiky. Mimochodem – půlmiliardová Evropská unie má snad výhledově šanci uspět vedle miliardové Číny, a v budoucnu ještě snad početnější Indie. Samostatný a suverénní desetimilionový stát - sotva.
Karel Koubský st., předseda okresní organizace KDU ČSL Kutná Hora
Exprezident Václav Klaus je velký manipulátor, který chce ze současné situace vytěžit nějaký politický kapitál. Je sice pravda, že se to dalo od něho očekávat a není to tak překvapivé. Současná situace s masivní migrací zaskočila celou Evropu a ta hledá řešení. Sleduji u nás souvislou mediální masáž, kdy neustále běží informace o situaci v Maďarsku, Rakousku a Německu a divák začíná podléhat dojmu, že situace u nás je stejná a děsí se přívalu uprchlíků. To v lidech vyvolává strach a nahrává různým populistům.
Dnes je naopak nutné spojit síly a hledat řešení, která ovšem nespočívají v tom, že budeme střežit hranice a střílet každého, kdo se je pokusí překonat. Jsem přesvědčen, že se musí najít mechanizmus, který oddělí uprchlíky, kterým jde o život od těch, kteří hledají snadnější a pohodlnější život. Nevím, co by v současné situaci vyřešily předčasné volby nebo referendum. Systém povinných kvót byl asi trochu nešťastný zoufalý pokus rychle řešit situaci v EU a není řešením.
Jsem přesvědčen, že Německo, na kterém leží nyní největší zátěž díky svému smyslu pro pořádek a organizační schopnosti nakonec situaci zvládne a celá EU se i s tímto fenoménem nakonec vyrovná i s přispěním zemí, které zatím nejsou uprchlickou vlnou zasaženy. Když jsme se kdysi ve škole učili v dějepise o „stěhování národů“, nikdy mě nenapadlo, že bych něco podobného mohl zažít. A vida, že by se dějiny opakovaly?
Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů
Pasivní stanovisko české vlády k řešení uprchlické krize v Evropě znamená podrobení se diktátu 23 ministrů vnitra EU. Je divné, že Václav Klaus žádá referendum k zavedení kvót, když byl vždycky proti referendům. Václav Klaus před 6 lety s nechutí podepsal Lisabonskou smlouvu a ta České republice prokazatelně snížila sílu jejího hlasu a zvýšila ji Německu, Itálii a Francii. Česko ztratilo část své suverenity a nyní je to zřetelně vidět.
Deficit demokracie v EU je obecně znám a její neschopnost cokoli důležitého řešit je známá (viz Řecko se svým zadlužením a neplněním závazků ochrany hranic Schengenu, ukrajinská krize apod.). Důvod proč volá Klaus po předčasných volbách je možná jiný: Česká republika v posledních obdobích měla ve třetím roce vládnutí vždy předčasné volby a i na vládní straně jsou náznaky, že v roce 2016 budou volby do sněmovny. Náznakem je také příslib ministra Babiše o mimořádném příspěvku důchodcům v únoru příštího roku.
Zatím žádný komentář.