Před pár týdny jsme se sešli v rámci příprav projektu lesoparku na Kaňku i s jednatelem MLaR Ing. Peroutkou a s dalšími lidmi, kterým není lhostejný osud zejména dvou lesních celků u Kutné Hory (Kaňk, Rovina). Probírali jsme možnosti jak lesoparky lidem více zpřístupnit a zatraktivnit. Zatím jsme se dohodli na tom, že se vyčistí zarůstající profil většiny cest a pěšin, vyberou se některé hlavní trasy na kterých se zpevní povrch. Umístíme lavičky, interaktivní tabule pro děti, snad i nějaké hrací prvky na trase.
Třešničkou na dortu by byla vysutá zabezpečená lávka (skákadlo – ale ne doslova), která by umožnila návštěvníkům Kaňku prohlídnout si bezpečně dno propadliny. Nápady jsou i další, ale musíme vše realizovat v etapách a jak se nám podaří sehnat finance. Proč ale toto píšu? Tohle všechno můžeme dělat s tím výhledem do budoucna, že nám v těchto lesích zbydou zdravé stromy.
Jenže je problém ten, že se vesele v městských lesích kácí a zdravé duby, lípy a borovice mizí. Proto jsme se rozhodli, že se v městských lesích zakáže jakákoliv samotěžba. Takže kdokoliv uslyšíte v lese motorovou pilu, je na 99% jasné, že dotyčný je tam za účelem krádeže. Prosíme tedy všechny, aby když uslyší pilu, volali okamžitě Městskou policii a dali mailem nebo přes aplikaci Lepší místo vědět, že se tam tohle děje/dělo. Budeme tak mít zpětnou vazbu, že policie dojela a případ řešila a také jak ho vyřešila.
Je to jediná možnost, jak zastavit nebo omezit černé kácení. Bohužel to odnesou ti, co si poctivě vyřídili povolení a káceli jen to, na co měli „glejt“. Ale rozlišovat, co je či není zvuk pily povoleného kácení bylo složité. Dnes už budete vědět, že zvuk pily = krádež dřeva v lese = nahlášení MP. Pokud vám není jedno, že mizí stromy v našich lesích, pomozte nám je chránit.
Zatím žádný komentář.