Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 22. dubna 2025
logo

Čáslavští hasiči se po přestěhování zabydlují v novém objektu

Čáslavští hasiči se po přestěhování zabydlují v novém objektu
Foto: zak
 
Publikováno: 12.2.2016 v 7:00, Aktualizováno: 8.2.2016 v 11:00
Rubrika: Čáslav

Dlouho vyhlížená nová moderní stanice Hasičského záchranného sboru v Čáslavi již před koncem minulého roku získala svoji definitivní podobu a hasiči se sem mohli začít stěhovat. Opouštěli přitom prostory, které pro výkon takové služby nebyly vhodné snad z žádného pohledu. Umístnění bývalé stanice v centru města a navíc v blízkosti základní školy, kde je možné v průběhu dne předpokládat zvýšený pohyb dospělých, ale i dětí, stejně jako ztížené podmínky při výjezdu k požáru či jiným zákrokům úzkými a křivolakými ulicemi historického centra města - nic z toho určitě nezkracovalo čas, potřebný k výjezdu.

Dalším problémem byla skutečnost, že se jak v případě prostor pro příslušníky sboru, tak i pro umístění techniky, jednalo o pronajaté objekty, u nichž byla již delší dobu zajišťována jen nejnutnější údržba. Čáslavská stanice se tak z pohledu podmínek pro práci hasičů v průběhu let stávala jednou z nejhorších v kraji. Nyní je ale naštěstí již vše jinak...

"První jednání o možné výstavbě nové čáslavské stanice HZS proběhla již v roce 1997. Tehdy jsme si ale uvědomovali, že se jedná zatím pouze o přání, jehož realizace nebude jednoduchá. Právě v té době byla totiž ve výstavbě jak nová stanice v Kutné Hoře, tak i ve Zruči nad Sázavou," konstatoval ředitel územního odboru Kutná Hora hasičského záchranného sboru, plukovník inženýr Jiří Pokorný.K obratu v dané situaci začalo docházet až o mnoho let později, a to díky spolupráci vedení HZS a města Čáslavi. Právě z rozhodnutí tehdejšího zastupitelstva města došlo k odkoupení jednoho z pozemků ve Vrchovské ulici od bývalého majitele a jeho následnému odprodeji hasičskému sboru za téměř symbolickou cenu.

"Ani vývoj situace v dalších letech nebyl z finančního hlediska výstavbě nové stanice v Čáslavi nakloněn, a ačkoliv jsme již měli vhodný pozemek pro výstavbu nové stanice, v určitém období byly dokonce úvahy o snižování počtu stanic v republice a Čáslav byla jedním z takto ohrožených měst," dodal plukovník Pokorný. Naštěstí však k jejímu uzavření nedošlo a bylo možné pokračovat ve snaze o zajištění odpovídajících prostor pro hasiče i potřebnou techniku.

"Město nám - mimo již zmiňovaného prodeje pozemku - pomohlo ještě v dalších fázích přípravy výstavby. Jednalo se například o pomoc s uložením stavební suti, která vznikla likvidací objektu, jenž na pozemku původně stál, avšak jeho podoba nebyla vhodná k rekonstrukci na hasičskou stanici," doplnil dále ředitel kutnohorského odboru HZS, který nezapomněl připomenout ani další důležitý krok vedení města, jímž bylo finanční zajištění zpracování projektové dokumentace včetně autorského dozoru."Za to patří městu obrovský dík, protože podstatně přispělo k tomu, že stavba již mohla být konečně zrealizována," vyjádřil vděčnost celého sboru plukovník Pokorný.

Ať již byly problémy, které předcházely výstavbě nové čáslavské hasičské stanice jakékoliv, její existence je dnes již skutečností. Jak vypadá?

"Jedná se v současné době o jednu z nejmodernějších stanic obdobného typu - tedy typu P1 v celé republice. Měla by se navíc stát jednou z hlavních vzorových pobočných stanic a právě podle ní bude pravděpodobně v nejbližší době realizována například výstavba stanice v Milovicích, ale i na dalších místech ČR," zhodnotil Jiří Pokorný její podobu. Ten je spokojen také s vybavením a veškerým zařízením stanice, ať již se jedná o vyhovující zázemí pro techniku, tedy garáže, mycí boxy i další prostory, tak i místnosti pro členy sboru. Vždyť právě dobré vybavení a podmínky pro výkon jejich těžké a odpovědné práce patří mezi hlavní faktory, ovlivňující fungování takového sboru.

"Objekt stanice je konstruován také s ohledem na životní prostředí a co nejnižší provozní náklady do budoucna," doplnil slova ředitele kutnohorského odboru HZS velitel čáslavské stanice nadporučík Bc. Petr Klatovský, který uvedl, že celá budova je vybavena izolačními trojskly v oknech, izolací pláště i rekuperační jednotkou, samozřejmostí je náhradní zdroj elektřiny, který začne již deset sekund po výpadku proudu zajišťovat chod veškerého zařízení požární stanice. Voda z myčky či případné ropné látky míří do zachycovače odpadových vod a vybudovaná podzemní betonová nádrž uchovává užitkovou vodu z vlastních studní a případně také dešťovou vodu, svedenou sem ze střechy objektu. Ohřev užitkové vody zajišťují solární panely.

Součástí areálu stanice je cvičná věž se sušákem hadic a lezeckou stěnou pro výcvik příslušníků HZS celého okresu a zejména pro výcvik lezeckého družstva, které je na stanici v Kutné Hoře a zajišťuje zásahy ve východní části Středočeského kraje, tedy na Kutnohorsku, Kolínsku a Říčansku. Hasiči zde najdou také plochy pro fyzickou přípravu a výcvik. S ohledem na umístění stanice - respektive celého města - poblíž vedení ropovodu Družba, bylo vhodné po vybudování nové stanice s dostatkem odpovídajícího prostoru sem přemístit také techniku, s níž je možné provádět likvidaci případných ekologických havárií a dalších problémů.

Ačkoliv je slavnostní otevření nové čáslavské hasičské stanice naplánováno až na březen tohoto roku, již nyní se příslušníci sboru mohou sžívat s moderními prostory a podmínkami, nesrovnatelnými s těmi, v nichž sloužili ještě před několika týdny. Vše ostatně budou moci posoudit všichni zájemci v rámci připravovaných dnů otevřených dveří, které jsou naplánovány na 8. a 9. dubna 2016.

 

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM