Za magickou bývala pokládána noc z 30. dubna na 1. května. Lidé věřili, že se čarodějnice slétají na sabat a otevírají se jeskyně s poklady. Hlavním smyslem starého lidového zvyku byla zřejmě oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Od dob vzniku této tradice se mnohé změnilo, často i sem výrazně pronikla komerce (nechceme se bavit, nýbrž být baveni, mihotání plamenů často nestačí, bývá korunováno ohňostrojem, místo družného zpěvu účastníků zaujímá vystoupení zpěváků a kapel), nicméně stále patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším.
Ohně i letos vzplály po celém našem regionu, někam dorazily stovky, jinam až tisíce lidí. Tak tomu bylo například u rozhleden na Vysoké, v Bohdanči, na Kaňku, u kutnohorských menhirů, v Malíně, ve Zbraslavicích – v podstatě všude na stráních, úbočích a vrcholcích: Od větších sídel k zapadlým osadám, od Železných hor až k Sázavě blikaly, zářily, žhnuly, svítily, pomrkávaly ohně, šlehaly plameny, zněla hudba, dětský jásot, jedlo se, pilo, hodovalo – nad vším se vznášela aura odvěké lidské pospolitosti, naznačující, že se blíží máj, lásky čas... Všude jsme pochopitelně být nemohli, tak nabízíme alespoň malou „navštívenku“.
SLET A PÁLENÍ ČARODĚJNIC uspořádal u rozhledny (až do 21.00 na ni mohli účastníci vystoupit zdarma) na vrcholu Vysoká OÚ Miskovice. Atrakcí, korunovaných ohňostrojem, bylo víc než dost: Muzika skupiny Laria z Bylan, řada krámků s různým zbožím, možnost svést se na koních o.s. Dítě a kůň a zejména obdivovat panorama okolní krajiny…
Zatím žádný komentář.