Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 15. prosince 2024
logo

Bouřlivé zasedání čáslavského městského zastupitelstva mělo na programu jediný bod

Bouřlivé zasedání čáslavského městského zastupitelstva mělo na programu jediný bod
Foto: zak
 
Publikováno: 8.12.2017 v 7:00
Rubrika: Čáslav

Na pondělí 27. listopadu bylo na žádost sedmi jeho členů svoláno mimořádné zasedání čáslavského městského zastupitelstva. Na programu jednání byl tentokrát pouze jeden bod, a to zamýšlená transformace městské nemocnice, která by podle nastíněného záměru mohla na přelomu let 2018 a 2019 změnit svoji právní formu ze současné příspěvkové organizace na společnost s ručením omezeným. Na jednání se dostavila také přibližně stovka zájemců o podrobnější informace o tomto problému z řad občanů města, respektive převážně zaměstnanců městské nemocnice. Právě jich by se totiž měla transformace nemocnice také dotknout.

Atmosféra schůze tentokrát ale připomínala spíše fotbalový zápas než zasedání městského zastupitelstva. Potlesk i hlasité komentáře v průběhu i po jednotlivých projevech nebyly výjimkou. Někteří ze zúčastněných také aktivně vystoupili se svými dotazy a připomínkami.

V úvodu zasedání vystoupil ředitel čáslavské městské nemocnice Martin Novák, který přítomným nastínil důvody zamýšlené transformace a její možný průběh i vliv na další chod nemocnice. Zopakoval, že tak, jak bylo již mnohokrát uvedeno, nejedná se v tomto případě rozhodně o snahu o privatizaci nemocnice, tedy její převedení do vlastnictví jakékoliv soukromé osoby. „Nemocnice by i ve formě společnosti s ručením omezeným zůstala ve stoprocentním vlastnictví města,“ zdůraznil. Dále konstatoval, že by nová společnost převzala veškeré závazky současné příspěvkové organizace, tedy včetně smluv se zaměstnanci či výše jejich platu v momentě přeměny právní formy nemocnice. Konstatoval, že důvodem je zvláště současná politika vlády, která příspěvkovým organizacím nařizuje zvyšování platů zaměstnanců, aniž by přitom byly adekvátním způsobem navýšeny jejich příjmy.

Po úvodním slovu Martina Nováka vystupovali se svými připomínkami zvláště zastupitelé, na jejichž popud bylo zasedání svoláno, tedy bývalý místostarosta města Vlastislav Málek, Martin Horský a další členové zastupitelstva, zvolení z kandidátky České strany sociálně demokratické, kteří nyní nově vystupují pod hlavičkou spolku Čáslav pro všechny. Vlastislav Málek se například ohradil proti tomu, že se o záměru hovořilo v průběhu zasedání městské rady bez toho, aby bylo přijato usnesení či o způsobu projednávání transformace. Znovu padaly dotazy na možné financování provozu nemocnice v případě, že by byla zachována její současná právní forma, hovořilo se také o odpovídajícím harmonogramu transformace, o budoucích platech zaměstnanců. i případných problémech, vztahujícím se k čerpání již získaných dotací a doby udržitelnosti realizovaných projektů. K tomuto bodu starosta města Jaromír Strnad sdělil, že pokud by byla tato proměna ze strany ministerstva financí nebo ministerstva pro místní rozvoj důvodem k odebrání dotace, nebylo by samozřejmě k transformaci přikročeno.

Téměř dvouhodinové jednání zastupitelstva bylo zakončeno hlasováním o znění usnesení, přičemž zastupitelé neodsouhlasili ani původně navržené, tedy schválení záměru transformace, ale ani přímo na zasedání Martinem Horským předložené alternativní znění, v němž měli uvedený záměr pouze vzít na vědomí a pověřit městskou radu a vedení nemocnice přípravou podrobného harmonogramu a dalších materiálů pro další jednání o daném tématu v dalších měsících.

„Na tomto zasedání jsme chtěli zastupitelům podrobně nastínit důvody kroku, který je podle mého názoru velmi důležitý pro zachování provozu nemocnice i v dalším období. Snažíme se tím zabránit propadu do finanční tísně, kterou by muselo město, jako zřizovatel nemocnice, řešit prostřednictvím vlastních zdrojů. Je skutečností, kterou netajíme, že jde hlavně o otázku neustálého navyšování platů, které se v případě příspěvkové organizace řídí zákonem, ale na něž tato organizace zkrátka nedostane dostatek prostředků od zdravotních pojišťoven. Rozdíl mezi příjmy a nezbytnými výdaji nemocnice potom bude muset hradit město ze svých zdrojů, a to na úkor dalších akcí, jako je péče o jeho další oblasti. Je třeba si uvědomit, že město jako celek hospodaří ročně s přibližně stejným rozpočtem, jako samotná nemocnice. Pokud zůstane městská nemocnice ve formě příspěvkové organizace, je třeba také počítat s tím, že v příštích letech bude město financovat nejen její investiční akce, jak tomu bylo doposud, ale také významným způsobem přispívat na případné další a další zákonem dané zvyšování platů jejích zaměstnanců. Takové výdaje se potom samozřejmě negativně dotknou ostatních oblastí života ve městě. Obávám se, že se za několik let můžeme dostat do situace, která se nevyhnula mnoha jiným městům, jejichž vedení - ale i občané - nakonec s povděkem přijali převod nemocnice do vlastnictví kraje nebo dokonce do soukromých rukou. Cílem naší současné snahy je právě zachování jejího chodu v podobě městské organizace, tedy pod kontrolou a ve vlastnictví města,“ konstatoval starosta Čáslavi Jaromír Strnad.

„Na současné situaci mě mrzí několik věcí. Je to zejména skutečnost, že k uvedeným problémům s financováním příspěvkových organizací dochází vinou populistických předvolebních nařízení vlády. Bohužel podobně populisticky se v současné době začali chovat i někteří zdejší zastupitelé. Vystoupení některých členů jsem očekával, jiní mě ale určitou změnou vnímání tohoto záměru překvapili. Trvám na tom, že námi navrhované řešení směřuje k dlouhodobé udržitelnosti provozu městské nemocnice. Nejedná se tedy o krátkozraké řešení, kterým bychom si chtěli vysloužit okamžitou přízeň občanů. Pokud bychom se chtěli také chovat populisticky, nenavrhovali bychom takovouto změnu několik měsíců před komunálními volbami. Věřím ale, že jen tak můžeme zabránit budoucím očekávatelným a následně jen velmi těžko řešitelným problémům,“ zakončil Jaromír Strnad.

Zdá se, že diskuse o záměru transformace městské nemocnice ještě zdaleka není u konce. Příprava podkladů pro další jednání podle názoru některých z členů zastupitelstva vyžaduje několikaměsíční práci. O vývoji situace budou občané města i zaměstnanci nemocnice informováni.

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM