Před skončením mandátu Miloše Zemana proběhne druhá přímá volba prezidenta ČR. První kolo už 12. a 13. ledna 2018, případné druhé 26. a 27. 1. 2018. Ministerstvem vnitra ČR bylo 24. l1. potvrzeno devět kandidátů. V žádném případě od vás nechceme znát jména, která upřednostňujete. Spíše nám prozraďte, zda vám vyhovuje přímá volba, jakými kritérii se budete řídit a co od nového prezidenta očekáváte.
RNDr. Ivo Šanc, CSc., kutnohorský a krajský zastupitel
Byl bych rád, kdyby budoucí prezident působil jinak než ten stávající. Měl by to být člověk s velkým osobním přehledem a nadhledem. Taková osobnost, která by byla schopna národu něco přinést, která by prosazovala potřebné společenské a morální hodnoty. Musím v této situaci připomenout Václava Havla, který takovou osobností byl a dal nám povědomí o pojmu svoboda. Určitě měl řadu osobních slabin, ale byl schopen něco zásadního dávat. A ta slabší místa ho přibližovala lidem určitě sympatičtějším způsobem, než vulgární „lidovost“ nynějšího prezidenta. Odmítám takového kandidáta, který se pro vlastní popularitu uchyluje k vulgárnostem, propaguje plytké hodnoty a jejich nositele, je mstivý a přespříliš zasahuje do pravomocí parlamentu nebo vlády. Prezident by určitě měl být schopen bezvadně reprezentovat Českou republiku na mezinárodním fóru. Myslím, že mezi nynějšími kandidáty jsou osobnosti, které se tomuto mému ideálu blíží. Pokud jde o můj názor na přímou volbu prezidenta, tak bych podceňoval naši veřejnost, kdybych ji odmítal. Volba prezidenta je právě tou věcí, kde by mělo být všelidové hlasování na místě. Ale má to svoje slabé stránky: V přímé volbě snadněji uspěje takový člověk, který do kampaně dá víc peněz (to znamená, že za ním může stát podnikatelská skupina s ne úplně čistými zájmy a metodami) nebo jiný typ kandidáta, který říká to, co je zrovna v módě a co většina lidí chce slyšet, přičemž se může jednat o věci, které jsou v rozporu s dlouhodobými zájmy státu a jeho občanů. Problém nastává, když se potom prezident snaží překračovat svoje pravomoci.
Karel Koubský st., předseda okresní organizace KDU – ČSL, kutnohorský zastupitel
Zda mi vyhovuje přímá volba prezidenta, to je trochu podivná otázka. Myslím, že vyhovuje hlavně prezidentům. To se projevilo již u prvního prezidenta voleného přímo. Prezident Zeman se často ohání vyšší hodnotou mandátu z přímé volby. Tím často zdůvodňuje balancování na hraně ústavnosti a posiluje snahy o zvýšení pravomocí prezidenta. Při jeho egoistických sklonech a sloní paměti jsme zažili mnoho kuriózních situací často za hranicí slušnosti. Nevím, zda to je způsobeno přímou volbou, ale mě nejvíce vadí ohlupování a pohrdání občany. Viz kauza Mynář a jeho bezpečnostní prověrka, vyznamenávání a mnoho dalších afér. To nás Zeman doběh! Dnes mě těší, že jsem Zemana nevolil. Proto se mi zdá, že každý z těch zbývajících osmi je lepší volbou než stávající prezident. Horší už to snad být nemůže. Zdá se mi, že volby obecně podléhají nevyzpytatelným a mě nepochopitelným procesům. Důkaz vidím třeba v úspěchu SPD v letošních parlamentních volbách. Doufám, že prezidentské volby nedopadnou podobně.
P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář
Pro přímou volbu prezidenta už nijak nehoruji, ani mi nevadí. Od nového prezidenta celkem nic neočekávám, ale budu velice rád, když mě pozitivně překvapí třeba tím, že vrátí funkci důstojnost a respekt. Jako zásadní kritérium prezidentských kandidátů vnímám jejich věrohodnost, která pro mne stojí a padá s integritou jejich dosavadního života a činů. I když mohu připustit, že: "Pouze blbec nemění své názory", o hodnotách a principech si to nemyslím. Hledám mezi kandidáty člověka, který ve svém životě osvědčil, že umí sloužit.
Jaroslav Fér, evangelický farář
Přímá volba prezidenta – to bylo jedno z nejhorších usnesení, které náš parlament od roku 1989 udělal. Nejen že nevyhovuje mě, ale především k tomu nejsme připraveni my všichni jako občanská společnost. Obdobně jako nejsme ještě schopni zodpovědně společně rozhodovat v jakémkoli obecném referendu. Chybí nám k tomu tradice demokratického rozhodování. Totiž umět se rozhodovat nějak tak, jak to kdesi popsal Karel Čapek: Já si ráno přečtu denní zprávy zprava i zleva naší politické scény, ale potom si na základě toho udělám vlastní názor a svoje rozhodnutí. Čapek tím říká, že chce znát a poznávat různé názory, ale řídit se svým rozumem a svědomím. Pokud jde o kriteria pro prezidentskou volbu: Být prezidentem ne pouze pro spodních deset milionů, ale pro všechny občany. Vidět naši společnou budoucnost jako součást EU a NATO (třebaže je potřeba v těchto mezinárodních společenstvích plno věcí nově promýšlet, a měnit). Chtít naši českou společnost stmelovat, nikoli rozdělovat. A respektovat Ústavu ČR. Ta jednoznačně určuje a přisuzuje výkonnou moc vládě. Ústava totiž neobsahuje žádný článek, který by byť jen naznačoval cokoli o prezidentském systému vlády. Změněno bylo totiž pouze ustanovení o průběhu volby prezidenta (z volby oběma komorami parlamentu na všeobecnou volbu), ale nijak se tím nezměnili, jakýmkoli způsobem nerozšířili, pravomoci prezidenta republiky. Ostatně- právě proto - mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.
Zatím žádný komentář.