Již mnohokrát zmiňované výročí sedmi set padesáti let od vzniku města Čáslavi se nyní "zhmotnilo" v objekt, umístěný v severozápadním rohu Žižkova náměstí, tedy na ploše před vchodem do místního informačního střediska.
"Tento památník, připomínající nejen samotný vznik města, ale i další dějinné události (ať již z dávné doby nebo i ty, které jsme schopni pamatovat), vznikl z podnětu radnice a jeho autorem je místní známý výtvarník pan František Tesař," poskytl informace k novému prvku, který je možné vidět v centru města, vedoucí odboru vnějších vztahů čáslavského městského úřadu, inženýr Antonín Hejzlar.
"Na realizaci tohoto projektu se kromě již zmiňovaného Františka Tesaře podílel také pan Miroslav Krátký, jenž se stal autorem centrálního prvku, tedy pečeti, umístěné na přední části sloupu," přiblížil dále inženýr Hejzlar. Zpracovatelem pylonu se potom stalo žlebské truhlářství Bláha a zdobné kované prvky pochází z dílny uměleckého kováře Ladislava Horáka.
"Je třeba konstatovat, že se jedná o připomínku letošního výročí města, nikoliv tedy o trvalou součást náměstí," řekl mimo jiné inženýr Antonín Hejzlar, který také vysvětlil, že se jedná o objekt, vyrobený převážně z materiálu Cetris, tedy cementotřískových desek, které se běžně používají například k opláštění domů a jsou tedy schopny odolávat povětrnostním vlivům. "Povrch pylonu je upraven patinováním, což mu dodává zajímavý vzhled," uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů čáslavské radnice.
Ačkoliv se tedy jedná o pouze dočasnou výzdobu města, zmiňovaný sloup může i po odeznění událostí, spojených s oslavami výročí založení města, plnit také další, například informační funkce. O jeho případném příštím umístění bude následně rozhodnuto. Stejně tak je možné využít k dekoračním účelům také umělecky ztvárněnou pečeť, která se nyní stala dominantou pylonu. "Pečeť bude po svém sejmutí patrně zdobit prostory čáslavské radnice," doplnil informaci inženýr Hejzlar.
Zatím žádný komentář.